IEA nevidí zmysel v zmrazovaní ťažby ropy

23. marca 2016 11:42

Katar pozval všetkých 13 členov OPEC-u a ďalších významných producentov ropy na rokovania o zmrazení produkcie ropy. Spomedzi krajín, ktoré sa zúčastnia, má podľa IEA možnosť produkciu zvyšovať iba Saudská Arábia.

Ropa ťažba
Ilustračné foto Victor Habbick/FreeDigitalPhotos.net

Dohoda medzi niektorými členmi Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a Ruskom o zmrazení ťažby ropy je možno „bezdôvodná“, keďže Saudská Arábia je jedinou krajinou, ktorá by mohla zvyšovať produkciu. Uviedol to v stredu Neil Atkinson, šéf divízie ropného priemyslu a trhov v Medzinárodnej agentúre pre energetiku (IEA). Katar pozval všetkých 13 členov OPEC-u a ďalších významných producentov ropy na rokovania o zmrazení produkcie ropy, ktoré sa uskutočnia 17. apríla.

„Spomedzi skupiny krajín (účastníkov stretnutia), o ktorých sme informovaní, má iba Saudská Arábia schopnosť zvýšiť produkciu,“ povedal Atkinson. „Takže zmrazenie produkcie je zrejme bezdôvodné. Je to skôr istý druh gesta, ktorého cieľom pravdepodobne je… budovanie dôvery v to, že nastane stabilita cien ropy,“ dodal.

Minulý mesiac sa Rusko, Saudská Arábia, Venezuela a Katar dohodli na tom, že svoju produkciu ropy zmrazia na januárovej úrovni. Iránsky minister ropného priemyslu Bijan Zanganeh začiatkom marca uviedol, že Irán sa pridá k diskusii o možnom zmrazení ťažby ropy vtedy, keď jej produkcia v krajine dosiahne úroveň 4 mil. barelov denne. „Mali by nás nechať tak, kým iránska produkcia nedosiahne hodnotu 4 milióny. Pridáme sa potom,“ povedal vtedy Zanganeh. Líbya sa pripojila k Iránu a ignoruje iniciatívu na zmrazenie ťažby ropy.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?