Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto Victor Habbick/FreeDigitalPhotos.net
23. marca 2016 11:42 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

IEA nevidí zmysel v zmrazovaní ťažby ropy

Katar pozval všetkých 13 členov OPEC-u a ďalších významných producentov ropy na rokovania o zmrazení produkcie ropy. Spomedzi krajín, ktoré sa zúčastnia, má podľa IEA možnosť produkciu zvyšovať iba Saudská Arábia.

Dohoda medzi niektorými členmi Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a Ruskom o zmrazení ťažby ropy je možno „bezdôvodná“, keďže Saudská Arábia je jedinou krajinou, ktorá by mohla zvyšovať produkciu. Uviedol to v stredu Neil Atkinson, šéf divízie ropného priemyslu a trhov v Medzinárodnej agentúre pre energetiku (IEA). Katar pozval všetkých 13 členov OPEC-u a ďalších významných producentov ropy na rokovania o zmrazení produkcie ropy, ktoré sa uskutočnia 17. apríla.

„Spomedzi skupiny krajín (účastníkov stretnutia), o ktorých sme informovaní, má iba Saudská Arábia schopnosť zvýšiť produkciu,“ povedal Atkinson. „Takže zmrazenie produkcie je zrejme bezdôvodné. Je to skôr istý druh gesta, ktorého cieľom pravdepodobne je… budovanie dôvery v to, že nastane stabilita cien ropy,“ dodal.

Minulý mesiac sa Rusko, Saudská Arábia, Venezuela a Katar dohodli na tom, že svoju produkciu ropy zmrazia na januárovej úrovni. Iránsky minister ropného priemyslu Bijan Zanganeh začiatkom marca uviedol, že Irán sa pridá k diskusii o možnom zmrazení ťažby ropy vtedy, keď jej produkcia v krajine dosiahne úroveň 4 mil. barelov denne. „Mali by nás nechať tak, kým iránska produkcia nedosiahne hodnotu 4 milióny. Pridáme sa potom,“ povedal vtedy Zanganeh. Líbya sa pripojila k Iránu a ignoruje iniciatívu na zmrazenie ťažby ropy.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame