Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP
13. apríla 2015 11:54 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

IEA neočakáva prudký nárast dodávok ropy z Iránu

To platí aj v prípade, že svetové mocnosti uzavrú s Iránom konečnú dohodu týkajúcu sa jadrového programu krajiny do konca júna.

Svetové trhy s ropou nebudú čeliť výraznému rastu iránskych dodávok, a to možno až počas nasledujúcich piatich rokov. To platí aj v prípade, že svetové mocnosti uzavrú s Iránom konečnú dohodu týkajúcu sa jadrového programu krajiny do konca júna. Uviedol to hlavný ekonóm Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA) Fatih Birol. Pravdepodobnosť okamžitého nárastu iránskych dodávok je nízka, zvyšuje sa šanca poklesu dodávok z iných regiónov. Agentúra totiž odhaduje, že spoločnosti pre nízke ceny ropy znížia v roku 2015 investície do prieskumu ropných ložísk a produkcie o 100 mld. USD.

Irán a šesť mocnosti dosiahli 2. apríla rámec nukleárnej dohody, čo zvýšilo šancu na dosiahnutie konečnej dohody do konca júna. To by mohlo znamenať ukončenie sankčného režimu voči Teheránu. Sankcie voči Iránu zmenšili export ropy z tejto krajiny o viac ako polovicu na približne 1,1 mil. barelov denne. Pred rokom 2012 sa export ropy z Iránu pohyboval na úrovni 2,5 mil. barelov ropy denne.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Fuelcng SPP

Testovacie jazdy ukázali výhodnosť paliva LNG

10. decembra 2018 Plyn, Aktuality

SPP uskutočnil emisné testy a testovacie jazdy nákladných ťahačov na LNG. Zrealizované testovacie jazdy ukázali podľa manažéra projektu fuelCNG Petra Mozoláka ekonomickú výhodnosť použitia skvapalneného zemného plynu v nákladnej doprave.

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies