Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto Victor Habbick/FreeDigitalPhotos.net
26. októbra 2015 10:00 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

IEA: Na nízke ceny ropy by sme sa nemali spoliehať

Od polovice roku 2016 by totiž mohli byť podľa Medzinárodnej agentúry pre energetiku dodávky ropy nižšie vzhľadom na pokles investícií a klesajúcu produkciu americkej ropy.

Krajiny by sa nemali pri tvorbe energetických politík spoliehať na to, že ceny ropy ostanú nízko. Od polovice roku 2016 by totiž mohli byť dodávky ropy nižšie vzhľadom na pokles investícií a klesajúcu produkciu americkej ropy. Uviedol to výkonný šéf Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA) Fatih Birol.

Ak budú ceny aj naďalej na súčasných úrovniach, podľa Birola investície v ropnej oblasti pravdepodobne v roku 2016 poklesnú druhý rok po sebe, predovšetkým v regiónoch s vysokými nákladmi. Tento rok by mali investície klesnúť o viac ako pätinu. „Ak bude toto pravda, stane sa prvýkrát za dve desaťročia, že investície poklesnú dva roky za sebou,“ povedal Birol. „Mali by sme sa zamyslieť nad strednodobými a dlhodobými dôsledkami nedostatku investícií,“ upozornil.

Americká produkcia ropy už dosiahla svoje maximum a podľa Birola by mala v roku 2016 klesnúť o 400 tis. barelov denne. Odstránenie sankcií voči Iránu by však mohlo znamenať, že produkcia ropy sa do roka zvýši o 400 tis. až 600 tis. barelov denne. Prebytok ropy na trhu by mal pretrvať minimálne do polovice roku 2016. IEA v krátkodobom horizonte neočakáva výrazný rast cien.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Uhlie bane

Uhlie pomaly končí, tvrdí analytička

26. marca 2019 Elektrina, Aktuality

Útlm výroby uhoľnej energie sa výrazne prejavuje aj na cene komodity. Kým v januári 2011 cena uhlia dosahovala 139 amerických dolárov za metrickú tonu, v súčasnosti sa pohybuje na úrovni 90 dolárov.

Odporúčame