Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Iberdrola predáva podiel v jadrovom konzorciu NuGen

Atómová elektráreň
Ilustračné foto xedos4/FreeDigitalPhotos.net

Podiel v britskom jadrovom konzorciu španielska energetická firma za 102 miliónov eur predáva japonskej Toshibe.

Španielska energetická spoločnosť Iberdrola sa dohodla na predaji svojho 50-percentného podielu v britskom jadrovom konzorciu NuGen japonskej Toshibe. Informovala o tom v pondelok. Predpokladá sa, že táto dohoda by mohla pomôcť oživiť plány na výstavbu jadrových elektrární vo Veľkej Británii. NuGen, spoločný podnik španielskej firmy Iberdrola a francúzskej energetickej spoločnosti GDF Suez, vlastní stavebný priestor v Sellafielde na severovýchodnom pobreží Anglicka. Konzorcium tam chcelo postaviť jadrovú elektráreň s kapacitou 3,6 gigawattov, ale plán sa zastavil pre odkladanie rozhodnutia vlády.

Podiel v NuGen Iberdrola japonskej spoločnosti Toshiba predáva za 102 mil. eur. Iberdrola je v Británii zreteľne prítomná, keďže vlastní energetickú firmu Scottish Power. Španielska firma však predáva svoje aktíva s cieľom zmenšiť dlhy. Dohodu o predaji podielu v NuGen ešte musí schváliť regulačný úrad.

Británia má program novej výstavby jadrových reaktorov s cieľom nahradiť do polovice budúceho desaťročia starnúce elektrárne, ktoré znečisťujú životné prostredie. Program však zabrzdili regulačné zmeny po havárii v japonskej jadrovej elektrárni Fukušima a spory o to, koľko štátnych financií by sa firmám malo dať na výstavbu nových elektrární.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 23. decembra 2013 11:02

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...