Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa
Ilustračné foto pixabay.com
27. augusta 2017 13:37 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Hurikán Harvey zvyšuje cenu benzínu v USA

Odborníci sú presvedčení, že veľkoobchodná cena benzínu v krajine sa zvýši o 5 až 25 centov za galón.

Dočasné zatvorenie hlavných amerických ropných zariadení pri texaskom pobreží Mexického zálivu v dôsledku hurikánu Harvey podľa expertov fakticky zaručuje rast veľkoobchodnej ceny benzínu v USA. Odborníci sú presvedčení, že cena benzínu sa zvýši o 5 až 25 centov za galón. Ešte predtým, ako hurikán v piatok večer udrel na pevninu, sa evakuovali desiatky ropných plošín, uzavreli sa prinajmenšom tri rafinérie a aspoň dva petrochemické závody prerušili výrobu.

„Hlavným motorom toho, ako sa zvýši cena benzínu, bude množstvo zrážok v Houstone v najbližších troch dňoch,“ povedal v sobotu Andy Lipow, šéf konzultačnej firmy Lipow Oil Associates. Tom Kloza, analytik firmy Oil Price Information Service, predpovedá, že cena benzínu by mohla vzrásť až o 25 centov za galón, ale pravdepodobnejšie je zvýšenie v rozsahu 5 až 15 centov, ak hurikán nespôsobí na rafinériách trvalé škody.

Perspektíva prerušenia dodávok viedla k rastu veľkoobchodnej ceny benzínu v USA na úroveň 1,74 USD za galón, čiže najvyššie od apríla. Potom však cena v piatok ustúpila na zhruba 1,67 USD za galón.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame