Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Teplo radiátor
Ilustračné foto dan/FreeDigitalPhotos.net
13. februára 2019 14:25 TeploSpotrebiteľ od vEnergetike.skSITA

Humenčanom teplo zatiaľ nezdražie

Stane sa tak napriek schváleniu zvýšenia ceny za teplo Úradom pre reguláciu sieťových odvetví.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) v uplynulých dňoch schválil zvýšenie ceny za teplo v Humennom o deväť percent. Cena má kopírovať zvýšenie cien komodít na svetových trhoch. Keďže mesto Humenné je menšinovým podielnikom v Humenskej energetickej spoločnosti (HES), ktorá je dodávateľom tepla do humenských domácností, znamenalo by to zvýšenie poplatkov pre obyvateľov mesta. Primátor mesta Miloš Meričko však tento krok na valnom zhromaždení spoločnosti zatiaľ zablokoval.

Ako agentúru SITA informovala Michaela Dochánová z tlačového referátu mesta Humenné, primátorovi sa podarilo presvedčiť zástupcov väčšinového akcionára o hľadaní alternatívnych možností riešenia problému. „V uplynulých rokoch bolo v cene tepla zakalkulované aj neprimerane vysoké nájomné zo strany mesta, ktoré nebolo vypočítané na základe reálnych odpisov majetku mesta. Aj táto skutočnosť zvyšovala cenu tepla pre Humenčanov,“ uviedla Dochánová s tým, že nový primátor sa zaviazal predložiť skutočný stav odpisov majetku mesta mestskému zastupiteľstvu. „Osem rokov priviedlo tepelné hospodárstvo v Humennom do katastrofy. Miliónové súdne spory sú obrovským problémom, ktorý musíme akútne riešiť. Takisto je to so zlým stavom rozvodov, do ktorých sa neinvestuje. Je to ďalšia časovaná bomba a tiež faktor, ktorý bráni reálnemu zníženiu cien,“ dodala Dochánová.

Radnica požaduje od HES mimosúdne vyriešenie súdneho sporu vedeného medzi HES, s.r.o., Humenné a mestom tak, aby radnica nemusela platiť 1,5 milióna eur. Mesto tiež žiada stanovenie výšky nájmu na tento rok, aktualizáciu koncepcie rozvoja mesta Humenné v oblasti tepelnej energetiky ako aj spôsob investovania finančných prostriedkov mesta do jeho energetických zariadení. Zároveň chcú obnovenie činnosti dozornej rady spoločnosti aj druhého konateľa v spoločnosti delegovaného mestom. Takisto predloženie zámeru tepelného hospodárstva po 31. decembri 2020. „Riešenie problému tepelného hospodárstva je jednou z najdôležitejších úloh, ktoré pred nami v najbližších mesiacoch stoja. Zmluva s HES sa končí koncom budúceho roka, preto sa na to musíme dôkladne pripraviť. Je dôležité, aby tím odborníkov na čele s expertmi zo Slovenskej technickej univerzity začal urýchlene pripravovať koncepciu tepelného hospodárstva. Chcem postaviť aj náš odborný tím schválený mestským zastupiteľstvom, ktorý bude zastupovať občanov mesta Humenné a všetko predkladať na rozhodovanie zastupiteľstvu,“ reagoval primátor Meričko.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame