Vazil Hudák: Memorandum o predaji elektrární bude právne záväzné (Rozhovor)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vazil Hudák
Minister hospodárstva SR Vazil Hudák vEnergetike.sk

V prvej časti rozhovoru minister hospodárstva Vazil Hudák pre portál vEnergetike.sk prezradil, aká je aktuálna pozícia štátu v procese predaja Slovenských elektrární a čo všetko štát plánuje z tohto procesu vyťažiť.

V akej pozícii sa momentálne nachádza štát v procese predaja akcií Slovenských elektrární, ktoré predáva ich majoritný 66-percentný akcionár taliansky Enel? Hovorilo sa o podpise nejakého memoranda. Je to ešte aktuálne?

Našim hlavným záujmom je, aby boli dva bloky v Mochovciach dostavané a aby mal štát v rámci daných možností čo najsilnejšie práva. Ako vieme, Enel chce odpredať časť svojho podielu v Slovenských elektrárňach, čo je spojené s tým, že ako nadnárodná korporácia sa chcú orientovať na iné oblasti. Tým pádom chcú dekonsolidovať Slovenské elektrárne zo svojho účtovníctva. Bolo oznámené, že Enel vyjednáva s EPH o možnosti predaja časti toho svojho podielu a my, samozrejme tento proces sledujeme. V rámci tohto procesu si chceme zabezpečiť niektoré práva, ktoré by nemali byť ovplyvnené transakciou medzi Enelom a EPH. Jedným z tých práv je, aby sme mali do budúcnosti opciu na navýšenie štátneho podielu nad 50 %. To znamená, že minimálne 17 % akcií by sme museli od Enelu odkúpiť. V súčasnosti rokujeme s Enelom o vytvorení dohody (memoranda), ktorá by nám takúto opciu dala. Taktiež sa snažíme vyjednať posilnenie akcionárskych práv a tak isto chceme mať veľmi jasný záväzok od Enelu, že aj po odpredaji časti svojho podielu naďalej zostáva akcionárom, ktorý je zodpovedným za dostavbu Mochoviec.

Ako silné bude to memorandum medzi štátom a Enelom? Bude také silné, že keď si štát povie v čase, keď Enel bude predávať ďalšie akcie elektrární, že tie akcie chce, tak nám ich budú musieť predať?

Áno. Memorandum bude mať právnu záväznosť. Aspoň z našej strany rokujeme v tom zmysle a v tom smere, aby bolo memorandum záväzné pre zúčastnené strany, čiže pre Slovenskú republiku a pre Enel. To by nám potom malo dávať možnosť, po dokončení Mochoviec, odkúpiť balík akcií, ktorý by zabezpečil štátu v Slovenských elektrárňach majoritu.

Hovorili ste o tomto memorande aj s EPH, ktorý sa pravdepodobne už čoskoro stane tretím akcionárom Slovenských elektrární?

EPH nie je protistrana pre nás. My s nimi nerokujeme, my rokujeme s Enelom. Ale môžem povedať, že neformálne EPH vie, že takéto rokovania prebiehajú. V podstate s tým nemajú nejaký problém. Sú v takom informačnom okruhu, ktorý konzultuje nastavenie takejto možnej dohody.

Ak som vám správne rozumel, tak okrem memoranda zaručujúcom opciu na predávané akcie elektrární pre štát, chcete ešte vyrokovať aj lepšie akcionárske podmienky pre štát v podniku?

Posilnenie pozície štátu by malo byť odrazom reality, že štát je ten, kto tu vytvára isté podmienky pre fungovanie Slovenských elektrární. Chceme najmä, aby sme mali väčšiu transparentnosť v rozhodovacích procesoch vo vnútri Slovenských elektrární a aby sme mali väčšie právo zasahovať do finančných rozhodnutí. Takže to sú všetko veci, ktoré si myslím, že sú reálne a v poriadku.

Prebieha proces predaja Slovenských elektrární, na stole je však otvorených viacero otázok. Štát má s podnikom viacero súdnych sporov. Stále sa napríklad ešte Enel so štátom nevyrovnal za privatizáciu spred takmer desiatich rokov. Riešia sa v súčasnosti nejako tieto veci?

To ako sa budú riešiť spory je naozaj otázka aj toho, ako sa vyriešia aj finančne tieto záležitosti. Dnes nie sú vytvorené žiadne konkrétne tímy, ktoré by rokovali napríklad o vyrovnaní za privatizáciu Slovenských elektrární. Aj my aj Enel vieme a vnímame, že je tu otvorených viacero vecí, od Gabčíkova až po otázku privatizačnej ceny. V istom momente bude potrebné tieto veci dať na stôl a pozrieť sa na to, či je možná nejaká dohoda. Ale v súčasnosti to nie je téma, o ktorej sa hovorí.

Bude spomínané memorandum v stredu na rokovaní vlády?

To bude záležať od toho ako rýchlo sa budeme posúvať, lebo to nie je jednoduché nastaviť tie veci tak, aby boli prijateľné pre obidve strany. Dúfam, že áno, ale naozaj to bude závisieť od toho ako flexibilne dokáže aj talianska strana zareagovať.

Druhú časť rozhovoru s ministrom hospodárstva Vazilom Hudákom venovaná otázkam plynárenstva či záujmu Rusov o výstavbu novej jadrovej elektrárne na Slovensku vám prinesieme čoskoro.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EnelMH Ministerstvo hospodárstva SRSE Slovenské elektrárne