Hrušovský vyzýva Fica vysloviť sa k ťažbe uránu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Pavol Hrušovský
Kandidát na prezidenta Pavol Hrušovský SITA

Vláda SR dlhodobo ignoruje 113 tisíc ľudí, ktorí sa podpísali pod petíciu, ktorou žiadajú okamžite zastaviť všetky práce súvisiace s ťažbou uránu, vraví Pavol Hrušovský.

Premiér Robert Fico by sa mal jasne vysloviť, či podporuje ťažbu uránu v Jahodnej pri Košiciach alebo ju odmieta. Vyzýva ho k tomu prezidentský kandidát Pavol Hrušovský. „Vláda SR dlhodobo ignoruje 113-tisíc ľudí, ktorí sa podpísali pod petíciu, ktorou žiadajú okamžite zastaviť všetky práce súvisiace s ťažbou uránu.

Občania sú znepokojení aj preto, lebo prípadná ťažba uránu by mohla ohroziť ložiská pitnej vody a rekreačné oblasti v okolí Košíc,“ konštatoval Hrušovský. Občania podľa jeho slov čakajú na rozhodnutie, ktoré je teraz v rukách Roberta Fica. „Nech vláda SR prijme rozhodnutie, zaviaže pána ministra životného prostredia Žigu, aby okamžite zrušil všetky povoľovacie akty na ťažbu uránu a urobil príslušné rozhodnutia na to, aby sa tak ďalej nemohlo pokračovať,“ vysvetlil prezidentský kandidát kresťanských demokratov.

Hrušovský rovnako nesúhlasí s postojom ministerstva životného prostredia. „Generálna prokuratúra vyhovela vlani v lete sťažnosti občanov, ale ministerstvo potom, ako sa ťažobná spoločnosť odvolala, opäť povolilo pokračovať v geologickom prieskume v tejto oblasti, čo považujem za rozhodnutie, ktoré ide proti vôli občanov, ktorí sa pod petíciu podpísali“ dodal predseda poslaneckého klubu KDH.

Spor medzi občanmi okolitých dedín a Košíc o otvorenie ložiska ťažby uránu v tomto regióne trvá už roky. Envirorezort začiatkom januára 2014 udelil súhlas na predĺženie lehoty na geologický prieskum uránovo-molybdénových rúd v košickej rekreačnej lokalite Jahodná Kurišková. „V rámci posudzovania sme nedostali od obcí dostatočné argumenty, aby sme mohli zastaviť geologický prieskum. Lehota na geologický prieskum bude predĺžená do 19. apríla 2015,“ povedal vtedy minister Peter Žiga. Podľa jeho vyjadrenia obce len uviedli, že táto aktivita je v rozpore s ich plánmi hospodárskeho a sociálneho rozvoja. „Takýmto krokom chcem zabrániť medzinárodnej arbitráži,“ dodal. Žiga navrhol obciam, aby spoločne postupovali proti ťažbe uránu. Navrhol im spôsob vypracovania memoranda, ktoré obce prerokujú a schvália. „Aj ja osobne som proti ťažbe uránu. Samotné ukončenie prieskumu ešte nedáva žiaden nárok na samotnú ťažbu,“ vyhlásil pred novinármi Žiga.

Hrušovský namieta, že práva občanov sú v dnešnej chvíli viac ignorované ako akceptované. „Stotrinásťtisíc podpisov je dostatočná sila na to, aby ministerstvo konalo v tejto veci, neodvolávalo sa na možné arbitrážne spory alebo riziká, ktoré z toho môžu plynúť. Nechcem do toho ťahať právne stanoviská, ale pre mňa je v tejto chvíli dôležitejších 113-tisíc ľudí ako možné riziká, ktoré z toho hrozia. Ťažba uránu je niečo, čo vyvoláva obavy a ohrozuje bezpečnosť obyvateľov a životné prostredie,“ uzavrel Hrušovský. Podľa jeho slov tomu treba podriadiť aj rozhodnutia štátnych orgánov.

Envirorezort v dnešnej reakcii upozorňuje, že geologický prieskum pri Košiciach povolila v roku 2005 vláda, v ktorej sedelo aj KDH a Hrušovský bol vtedy predsedom Národnej Rady SR. „Je škoda, že si na občanov spomenul až po deviatich rokoch a tesne pred prezidentskými voľbami. Rezort musel geologický prieskum, ktorý sa koná podľa pravidiel z roku 2005, predĺžiť do jari budúceho roka, pretože v opačnom prípade Slovensku hrozila medzinárodná arbitráž za desiatky miliónov eur,“ uviedol Maroš Stano z tlačového oddelenia MŽP. Prieskum však podľa jeho slov v žiadnom prípade neznamená ťažbu, ktorá je úplne iným procesom a obce ju môžu zastaviť, pretože disponujú právom veta. Táto možnosť do budúcnosti pribudla po legislatívnych zmenách, ktoré boli v roku 2010 prijaté na základe petície práve počas prvej vlády Roberta Fica, objasnil Stano.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Vláda SR