Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn plynovod eustream
Ilustračné foto eustream, a.s.
18. mája 2014 15:58 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Hrozba prerušenia dodávok plynu je akútna, tvrdí Miškov

Minister hospodárstva Tomáš Malatinský si myslí, že dodávky plynu, ktoré máme zazmluvnené, ohrozené nebudú.

Hrozba prerušenia dodávok plynu je mimoriadne akútna. Povedal to v nedeľňajšej relácii RTVS – Slovenskej televízii O 5 minút 12 bývalý minister hospodárstva Juraj Miškov v súvislosti s vyjadrením prezidenta Ruskej federácie Vladimira Putina, ktorý varoval, že ak Ukrajina nezaplatí účty, plyn by mohol prestať tiecť už v júni. Miškov zároveň dodal, že Slovensko pravdepodobne čelí najvážnejšej bezpečnostnej hrozbe od vzniku SR.

Minister hospodárstva Tomáš Malatinský si myslí, že dodávky plynu, ktoré máme zazmluvnené, ohrozené nebudú. Ako povedal Miškov, vláda by mala prijať opatrenia, ktorými naznačí, ako chce chrániť ľudí v prípade výpadku dodávok plynu. „Momentálne máme plynové zásobníky plné. Máme plyn na približne 100 dní,“ povedal Miškov s tým, že v prípade krízovej situácie a výpadku dodávok je jednou z možností na ochranu ľudí prijatie opatrenia či zákona, ktorým by plyn v zásobníkoch bol určený iba obyvateľom Slovenskej republiky. „Skladujú tam zásoby aj zahraniční partneri, ale mali by byť určené iba obyvateľom Slovenska,“ povedal Miškov.

Minister Malatinský dodal, že na možné zastavenie dodávok plynu sa Slovensko pripravovalo a od roku 2009, keď bolo krízou podobne ohrozené, zaznamenalo posun. „Máme odvtedy dobudovanú vyššiu kapacitu zásobníkov. V tomto období sa zásobníky stále dopĺňajú. Určite vieme zásobovať plynom do septembra,“ povedal Malatinský s tým, že dodávky plynu cez Ukrajinu nie sú jediné riešenie, ale vieme dopraviť plyn aj z Českej republiky a Rakúska. Minister zároveň spomenul aj ďalšie trasy. „Máme severojužné prepojenie na Maďarsko a Poľsko. Na Maďarsko je de facto technicky hotové a plné prevádzkovanie tohto plynovodu očakávame od 1. januára 2015,“ dodal Malatinský.

Podľa Miškova sú zásoby plynu dostatočné pre obyvateľov Slovenska, nebude to však dosť, ak by ich využíval aj priemysel. „V prípade krízovej situácie musí ísť hospodárstvo a ekonomika bokom, musí ísť o ľudí,“ povedal Miškov a dodal, že krízu by Slovensko malo vnímať ako príležitosť. Podľa Miškova sme totiž takmer na 100 percent závislí od energetických surovín z Ruska. „Túto energetickú závislosť by sme mali znižovať,“ povedal Miškov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame