Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn plynovod eustream
Ilustračné foto eustream, a.s.
6. júna 2014 11:30 PlynAktuality od vEnergetikeSITA

Hrozba plynovej krízy núti prijímať nové pravidlá

Ministerstvo hospodárstva pripravilo novú vyhlášku, ktorá hovorí o poskytovaní informácií zo strany dodávateľov plynu a distribučných spoločností v oblasti zabezpečenia štandardu bezpečnosti dodávok plynu.

Aj keď v súčasnosti to vyzerá tak, že Ukrajina a Rusko našli v otázke dodávok plynu spoločnú reč, Ministerstvo hospodárstva SR (MH) nenecháva nič na náhodu. Hrozba plynovej krízy donútila naše ministerstvo k príprave ďalších nových pravidiel. Na svete je už nová vyhláška, ktorá hovorí o poskytovaní informácií zo strany dodávateľov plynu a distribučných spoločností v oblasti zabezpečenia štandardu bezpečnosti dodávok plynu. „Pre riadne plnenie povinností ministerstva, ako aj dotknutých účastníkov trhu s plynom je nutné zabezpečiť, aby sme mali k dispozícii informácie, ktoré sa týkajú štandardu bezpečnosti dodávok plynu ako aj jeho zabezpečenia,“ zdôvodnilo svoje kroky ministerstvo hospodárstva.

Chrániť chránených odberateľov

Pod štandardom bezpečnosti dodávok plynu treba rozumieť zabezpečenie dodávok plynu pre chránených odberateľov, medzi ktorých patria aj domácnosti, aj v kritickom období. Dodávatelia plynu a prevádzkovatelia distribučnej siete by mali byť pripravení dodávať týmto odberateľom plyn aj v prípade mimoriadnych teplôt počas sedemdňovej špičky, ktorá sa štatisticky vyskytuje raz za dvadsať rokov. Na tridsať dní by mali plynári zabezpečiť dodávku plynu aj v období výnimočne vysokej spotreby a v prípade prerušenia samotnej najväčšej plynárenskej infraštruktúry v bežných zimných podmienkach.

Potrebná byrokracia

Pre zabezpečenie štandardov bezpečnosti dodávok plynu budú musieť prevádzkovatelia distribučnej siete a dodávatelia plynu predkladať ministerstvu rôzne údaje. Pôjde napríklad o údaje o predpokladaných priemerných denných množstvách dodávok plynu pre chránených odberateľov v príslušnom mesiaci v rámci sledovaného obdobia. Taktiež budú musieť rezortu hospodárstva predložiť podrobnosti o už uzatvorených zmluvách. Pôjde o zmluvy o prístupe do zásobníka a uskladňovaní plynu, o prístupe do prepravnej siete a preprave plynu, či o dodávke plynu. „Ak do začiatku sledovaného obdobia dotknutí účastníci trhu s plynom ministerstvu nepreukážu splnenie opatrení, ministerstvo oznámi túto skutočnosť Slovenskej obchodnej inšpekcii,“ upozorňuje rezort hospodárstva. Vyhláška by mala nadobudnúť účinnosť od 1. augusta tohto roka.

Kríza sa nateraz odkladá

Hrozba plynovej krízy spôsobenej zastavením dodávok plynu z Ruska na Ukrajinu sa v posledných dňoch minimalizovala. Rusko a Ukrajina za účasti predstaviteľov Európskej komisie totiž našli spoločnú reč. Ukrajinci už zaplatili časť faktúr za dodávky plynu, ďalšie faktúry by mali uhradiť začiatkom budúceho týždňa, a Rusi ukázali ochotu rokovať s nimi o novej zmluve. Rusi taktiež sľubujú, že aj v prípade zastavenia dodávok plynu na Ukrajinu to nepocítia ostatné krajiny Európy, keďže preprava plynu smerom na Balkán a do Európskej únie je predplatená do konca roka 2015.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies