Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slovenské elektrárne SE
Ilustračné foto SITA
19. marca 2015 12:24 ElektrinaAktuality od SITASITA

Hospodárenie elektrární ovplyvnila nízka cena elektriny

Slovenské elektrárne vlani celkovo vyrobili 22 105 gigawatthodín elektriny, čo je približne na rovnakej úrovni ako rok predtým.

Slovenské elektrárne, a. s. (SE), v ktorých drží majoritný podiel talianska skupina Enel, dosiahli v minulom roku prevádzkový zisk (EBITDA) vo výške 510 miliónov eur. V medziročnom porovnaní to predstavuje pokles o 171 mil. eur, čo je zhruba 25 %. Ako vyplýva z výsledkov prezentovaných na výročnej tlačovej konferencii Enelu v Londýne, dosiahnutý prevádzkový zisk je výsledkom kombinácie výrazného poklesu cien elektriny na trhu a ich kompenzácie pozitívnymi efektmi projektov optimalizácie spoločnosti a silnými prevádzkovými výsledkami. Celkové percento medziročného poklesu EBITDA je ovplyvnené rozpustením rezerv na nevýhodné zmluvy v roku 2013, čo rozdiel medziročne navyšuje, vyplýva zo zverejnených výsledkov.

Slovenské elektrárne vlani celkovo vyrobili 22 105 gigawatthodín elektriny, čo je približne rovnaká úroveň ako rok predtým. Na výrobe elektriny sa viac ako 71 % podieľali jadrové elektrárne. Nasledujú vodné elektrárne s viac ako 19-percentným podielom na celkovej výrobe. Spoluspaľovanie uhlia a biomasy sa na výrobe podieľalo viac ako 9 %. Takmer 91 % dodanej elektriny bolo vyrobenej bez emisií skleníkových plynov, z produkcie jadrových, vodných, fotovoltických elektrární a spoluspaľovaním biomasy. Slovenské elektrárne v minulom roku vyrobili taktiež 781 gigawatthodín tepla. Produkcia tepla bola založená prevažne na kombinovanej výrobe elektriny a tepla.

Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku a druhým najväčším výrobcom elektriny v strednej a východnej Európe. Prevádzkujú 5 737 megawattov inštalovaného výkonu. Sú prevádzkovateľom dvoch jadrových elektrární, dvoch tepelných elektrární a 31 vodných elektrární. Vlastníkmi akcií Slovenských elektrární sú Ministerstvo hospodárstva SR, ktorý kontroluje 34-percentný podiel a talianska spoločnosť Enel SpA, ktorá má 66 % akcií. Taliansky investor vstúpil do Slovenských elektrární v apríli 2006.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame