Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Ilustračné foto freedigitalphotos.net
8. júla 2015 12:31 ElektrinaSpotrebiteľ od vEnergetikeSITA

Horúce dni nespôsobia výpadky elektriny

Všetky tri regionálne distribučné spoločnosti pre portál vEnergetike.sk potvrdili, že sú na takéto extrémne letné počasie pripravené.

V ostatných dňoch sme svedkami extrémne horúcich dní. A to dokonca aj v lokalitách, ktoré na takéto letné počasie nie sú zvyknuté. Tí, ktorí majú možnosť využitia klimatizačného zariadenia či aspoň ventilátorov, púšťajú tieto zariadenia neraz na maximum. Elektrická distribučná sieť tak dostáva určite zabrať viac, ako po iné dni s nižšími teplotami. Spotrebitelia sa však nemusia výpadkov elektriny z dôvodu horúcich dní obávať.

Vždy pripravení

Všetky tri regionálne distribučné spoločnosti pre portál vEnergetike.sk potvrdili, že sú na takéto extrémne letné počasie pripravené. Tak spoločnosť Západoslovenská distribučná, Východoslovenská distribučná ako aj Stredoslovenská energetika – Distribúcia garantujú svojim zákazníkom štandardnú a bezpečnú dodávku elektriny. „Aktuálne klimatické podmienky síce predstavujú zvýšený nápor na technologické zariadenia, ale naša sieť je na takéto krátkodobé extrémy dostatočne dimenzovaná a zvláda ich bez akýchkoľvek výkyvov,“ uviedla hovorkyňa Západoslovenskej distribučnej Michaela Dobošová. „Naša distribučná sústava je po technickej stránke dimenzovaná na ešte vyššie teploty, preto výpadky dôsledkom tepla neočakáva,“ dodala hovorkyňa Východoslovenskej distribučnej Andrea Danihelová. „Momentálne neevidujeme žiadne výpadky elektrickej energie, ktoré by súviseli s vysokými teplotami. Podobné výpadky ani neočakávame,“ doplnila svojich kolegov hovorkyňa stredoslovenských energetikov Jana Bolibruchová.

Zima ťažšia ako leto

Aktuálne vysoké teploty sú podľa distribučných spoločností pre dodávku elektriny prijateľnejšie ako zimné obdobie. Podľa Danihelovej zaťaženie siete v lete nedosahuje ani 70 % takzvaných zimných maxím, a to aj počas extrémne teplých dní. „Aj pri vysokých aktuálnych teplotách je zaťaženie distribučnej sústavy z pohľadu objemu dodávanej elektriny stále nižšie ako zimné maximá a to aj napriek neustále rastúcemu využívaniu klimatizačných zariadení. Veľmi zjednodušene by sa dalo povedať, že kúrenie v zime ešte stále prevyšuje chladenie v lete,“ dodala Dobošová.

Populárne klimatizácie

Slovensko ešte nie je tak „preklimatizovaná“ krajina ako štáty na juhu Európy. Štatistiky podľa Dobošovej však naznačujú, že objemy elektriny spotrebovanej pri využívaní klimatizačných zariadení sa budú postupne vyrovnávať s objemami elektriny využívanej v zime na kúrenie. „Na druhej strane, spotrebu klimatizácií však kompenzujú celozávodné dovolenky veľkých odberateľov, preto sa jej používanie neprejavuje ako neprimeraná záťaž siete, ktorá by vo výraznej miere spôsobovala výpadok elektrickej energie,“ dodala Bolibruchová, podľa ktorej výpadky elektriny v letných mesiacoch spôsobujú najmä búrky vznikajúce z tepla.

Pozor by si mali dať výrobcovia

Východoslovenská distribučná upozorňuje, že extrémne teplé počasie môže spôsobiť problémy najmä veľkým výrobcom elektriny. „Zo sveta sú známe opakujúce sa prípady, keď práve z dôvodu vysokých a dlhotrvajúcich teplôt je potrebné znižovať výkon zdrojov pracujúcich na tepelnej báze, to znamená závislých na chladení,“ uzavrela Danihelová.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies