Holjenčíka budú riešiť v Bruseli. Pýtať sa bude Sulík.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Predseda ÚRSO Jozef Holjenčík
Predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví SR Jozef Holjenčík SITA

Poslancovi za SaS Karolovi Galekovi sa nepozdáva, že predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Jozef Holjenčík má zo zákona prakticky neobmedzené možnosti pri regulácii cien energií a jediný, kto ho kontroluje, je on sám, na druhej strane za svoje rozhodnutia nenesie žiadnu zodpovednosť.

Strana Sloboda a solidarita (SaS) sa prostredníctvom svojho predsedu, europoslanca Richarda Sulíka spýta Európskej komisie (EK), či je v poriadku súčasné postavenie predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Jozefa Holjenčíka v slovenskej energetike. „Je to človek, ktorý má zo zákona prakticky neobmedzené možnosti pri regulácii cien energií a jediný, kto ho kontroluje, je on sám, na druhej strane za svoje rozhodnutia nenesie žiadnu zodpovednosť,“ upozornil na tlačovej besede poslanec za SaS Karol Galek. Táto zodpovednosť pritom podľa neho pôvodne v zákone o regulácii v sieťových odvetviach bola. „Keďže tento zákon si napísal on sám, táto zodpovednosť odtiaľ bola v roku 2012 vypustená,“ povedal opozičný poslanec.

Poslanca za SaS tiež zaujíma, či funkcia predsedu ÚRSO môže byť zlučiteľná s funkciou predsedu Regulačnej rady ÚRSO ako odvolacieho orgánu. „Pokiaľ nie, chceli by sme zástupcov Európskej komisie vyzvať, aby v záujme zabránenia ďalším škodám, ktoré by mohol Jozef Holjenčík zo svojej dvojitej funkcie ešte napáchať, začali riešiť aj tento náš podnet,“ povedal Galek.

Problémový G-komponent

Šéfovi ÚRSO opozičný poslanec vytkol zavedenie poplatku za prístup do sústavy, tzv. G-komponent, ktorý Ústavný súd SR pred dvomi týždňami označil za protiústavný. „Za 2,5 roka výrobcovia elektriny v rámci tohto poplatku zaplatili distribučným spoločnostiam viac ako 90 miliónov eur,“ povedal Galek. Tí, ktorí prístup do distribučnej siete nevyužívajú, podľa neho budú môcť žiadať peniaze naspäť, zrejme priamo od štátu. „Na spornosť tohto poplatku bol Jozef Holjenčík upozorňovaný ako domácimi výrobcami, tak aj zo strany Európskej komisie,“ upozornil poslanec za SaS.

Európska komisia pritom podľa Galeka Slovensko vyšetruje aj pre nesúlad slovenskej a európskej legislatívy v oblasti energetiky. „Konkrétne je nám vyčítaná nesprávna implementácia tretieho energetického balíčka, odobratie podpory niektorým výrobcom v roku 2015, či stopstav pre nové zdroje na výrobu elektriny na distribučnej úrovni,“ dodal. Za mnohé tieto pochybenia je podľa Galeka zodpovedný ÚRSO.

Ozval sa vládny Most-Híd

Vládny poslanec za stranu Most-Híd Gabriel Csicsai volá po odvolaní predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Jozefa Holjenčíka. Dôvodom má byť verdikt Ústavného súdu vo veci poplatku za prístup do prepravnej a distribučnej elektrickej siete, takzvaný G-komponent. Ústavný súd totiž označil tento poplatok v istých momentoch za protiústavný. „Som nesmierne rád, že aj Ústavný súd SR posúdil zavedený G-komponent za protizákonný, čím vyhovel nášmu podaniu ešte z marca 2014,“ uviedol Csicsai ešte koncom júna.

Predseda parlamentného výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie je presvedčený, že aj bez začatia sankčných procesov by mal šéf ÚRSO prevziať zodpovednosť za chybné smerovanie a spôsobenú škodu. „Na ÚRSO by mala nastať výmena stráží napriek tomu, že funkčné obdobie súčasného predsedu úradu končí už v roku 2018 a na jeho odvolanie sú zákonom stanovené jasné podmienky,“ dodal Csicsai s tým, že pri voľbe nového predsedu je nevyhnutné klásť oveľa väčší dôraz na výber politicky a lobisticky skutočne nezávislého a odborného kandidáta, ktorý dokáže dostatočne reprezentovať a najmä manažovať úrad.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví