Holjenčík vysvetľoval Bruselu zavedenie G-komponentu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Predseda Úrad pre reguláciu sieťových odvetví Jozef Holjenčík ÚRSO
Jozef Holjenčík SITA

Predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví SR Jozef Holjenčík už poslal do Bruselu list, v ktorom vysvetľuje zavedenie nového poplatku pre výrobcov elektriny na Slovensku za prístup do prenosovej alebo distribučnej sieti, takzvaného G-komponentu. Šéf slovenského regulátora v liste odpovedal na šesť otázok, na ktoré sa dopytoval riaditeľ pre vnútorný trh s energiami generálneho riaditeľstva Európskej komisie pre energetiku Klaus-Dieter Borchardt. Holjenčík ho ubezpečil, že zavedením G-komponentu úrad neurobil nič neobvyklé, čo by nemalo oporu v európskej legislatíve a v praxi ostatných členských krajinách EÚ.

„Všetky kroky nášho úradu sme robili s vedomím, že v nijakom prípade nie sú v rozpore s legislatívou Európskej únie, nie sú diskriminačné, a že nesmú a nebudú mať negatívny dopad na otvorenosť vnútorného trhu a proces jeho integrácie,“ napísal Holjenčík v liste, ktorý má agentúra SITA k dispozícií. Podľa Borchardta existuje isté znepokojenie, že zavedenie G-komponentu na Slovensku vytvorí deformáciu trhu, keďže ten sa neaplikuje v okolitých krajinách. Slovenskí výrobcovia elektriny sa tak môžu cítiť diskriminovaní. To Holjenčík v liste odmietol. „Som si istý, že nie je tu potrebné zdôrazňovať nesmierne delikátne postavenie energetického regulátora, ktorý je v záujme vytvárania nediskriminačného a transparentného trhového prostredia, na každom kroku konfrontovaný s diametrálne protikladnými záujmami jednotlivých účastníkov trhu. Obviňovanie úradu z neprimeraného a diskriminačného zaobchádzania je typickým príkladom reakcie jedného dotknutého pólu účastníckeho spektra,“ uviedol v liste Holjenčík.

Podľa šéfa regulačného úradu platba za prístup výrobcov elektriny pripojených do prenosovej sústavy sa bude uplatňovať od budúceho roka a bude vo výške maximálne 0,5 eura za megawatthodinu z plánovaného objemu dodávok elektriny do prenosovej sústavy. „Platba sa zaviedla kvôli spoluúčasti na nákladoch, ktoré súvisia s prideľovaním rezervovanej kapacity výrobcom elektriny, pretože výrobcovia elektriny výraznou mierou ovplyvňujú bezpečnosť a spoľahlivosť prenosovej sústavy,“ vysvetľuje v liste Holjenčík, pričom zdôraznil, že platiť poplatok budú všetci výrobcovia elektriny v spomínanej výške 0,5 eura za megawatthodinu za prenesenú elektrinu. „Poplatok je plne v súlade s nariadením komisie EÚ. V žiadnom prípade nedôjde k jeho prekročeniu,“ zdôraznil Holjenčík.

Borchardta zaujímalo, či všetky typy producentov budú platiť rovnaký priemerný ročný sieťový poplatok v závislosti od ich veľkosti, paliva alebo úrovne pripojeného napätia do rozvodného alebo distribučného systému. Holjenčík v liste vysvetľuje, že úplne odlišná situácia je v prípade výrobcov elektriny pripojených do distribučnej sústavy. Takíto výrobcovia budú uhrádzať platbu za prístup do distribučnej sústavy vo výške 30 % z ceny dvanásťmesačnej rezervovanej kapacity. „Ich platba má charakter poplatku, ktorý súvisí s úhradou časti fixných nákladov na prevádzku distribučnej sústavy,“ podotkol Holjenčík. Platba výrobcov elektriny pripojených do distribučnej siete bude závisieť od hodnoty maximálnej rezervovanej kapacity dojednanej v zmluve o pripojení zariadenia na výrobu elektriny do distribučnej sústavy alebo od hodnoty výšky celkového inštalovaného výkonu zariadenia. „Platba za prístup do distribučnej sústavy bude tiež závislá od toho, do akej napäťovej úrovne je daný výrobca elektriny pripojený,“ konštatoval v liste Holjenčík.

Zavedenie poplatku sa nepáči najmä dominantnému výrobcovi elektriny, Slovenským elektrárňam. Podnik už avizoval, že po zavedení poplatku možno zatvorí elektrárne v Novákoch a vo Vojanoch. Slovenské elektrárne nevylúčili v tejto veci ani súdnu dohru.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SE Slovenské elektrárneÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví