Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod plyn
Montér pri plynovodnej rúre AP
3. apríla 2018 12:45 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Holandsko ukončí ťažbu z groningenského ložiska zemného plynu

Ložisko na severe krajiny patrí medzi najväčšie na svete, ťažbu však sprevádzajú malé zemetrasenia, ktoré poškodili tisícky budov.

Holandsko postupne zastaví ťažbu z ložiska zemného plynu v provincii Groningen na severe krajiny. Vládny kabinet o tom rozhodol minulý týždeň vo štvrtok. Dôvodom sú škody spôsobené sériou malých zemetrasení, ktoré sprevádzajú ťažbu. Maximálna produkcia musí do roku 2022 klesnúť na polovicu súčasného stavu, kým sa v ďalšom období nezastaví úplne.

Komplikovaný krok

Zatvorenie ložiska bude komplikované, nakoľko tamojší plyn využíva zhruba 90 percent holandských domácností a na základe dlhodobých kontraktov uzatvorených s holandskou vládou ho odoberajú aj okolité krajiny.

Lukratívne groningenské ložisko zemného plynu, objavené v roku 1959, patrí medzi najväčšie na svete. Produkciu v oblasti so zásobami, ktoré sa odhadujú na úrovni 2 800 mld. kubických metrov, realizuje spoločný podnik koncernov Shell a ExxonMobil.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame