Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Gyorgy Harmati: Máme dostatok zdrojov na kúpu elektrární

MVM Group Harmati
Riaditeľ pre stratégiufirmy MVM Group Gyorgy Harmati vEnergetike.sk

Maďarská MVM Group spoločne so Slovnaftom prejavili záujem o kúpu 66 % akcií Slovenských elektrární. Riaditeľ pre stratégiu spoločnosti MVM Group Gyorgy Harmati nám v rozhovore prezradil, prečo sa o elektrárne zaujímajú, čo hovoria na dostavbu Mochoviec, či aké postavenie budú mať firmy v konzorciu.

Prečo ste sa rozhodli podať ponuku na odkúpenie 66 percent SE?

MVM je viac ako 50 rokov na trhu s elektrickou energiou a má viac ako 30-ročné skúsenosti s prevádzkovaním a modernizáciou jadrovej elektrárne a navyše v súčasnosti realizujeme program predĺženia životnosti štyroch jadrových blokov o ďalších 20 rokov, ktoré sú z hľadiska typu reaktora, technológie ako aj celkového výkonu do veľkej miery identické s Mochovcami.

Našim cieľom je posilniť úlohu MVM Group pri zabezpečení dodávok energií do celého regiónu strednej a východnej Európy. Spojenie medzi MVM a Slovenskými elektrárňami má potenciál posilniť bezpečnosť energetických dodávok v strednej a východnej Európe, zvýšiť efektivitu výroby elektriny vďaka úsporám z rozsahu a ďalej rozvinúť prepojenie oboch národných trhov. Zároveň môže výrazne prispieť k rozvoju jednotného energetického trhu EÚ. Podobne ako v prípade Českej republiky, aj v prípade Maďarska bude možné ďalej rozvinúť prepojenie oboch trhov a súbežne vytvoriť priestor pre nové trhové príležitosti, napríklad v podobe exportu potenciálne nadbytočných kapacít na trhy južnej Európy.

Čo pokladáte na slovenskom výrobcovi elektriny za najzaujímavejšie?

Z hľadiska environmentálnych záväzkov je zaujímavý vysoký podiel vodných zdrojov v portfóliu Slovenských elektrární. Celkovo máme za to, že výrobné kapacity MVM Group aj Slovenských elektrární sa vzájomne výborne dopĺňajú a prepojenie portfólií oboch spoločností by prinieslo významné výhody pre všetky strany. Pre MVM Group hrá významnú rolu ochrana životného prostredia a klímy. Preto sa v súlade s európskou aj maďarskou energetickou politikou snažíme využívať stále viac zelených zdrojov. Slovenské elektrárne vyrábajú až 75 percent energie v bezemisných zdrojoch. To je súčasne dobrá správa aj pre ekonomiku firmy. Vzhľadom na charakter zdrojov primárnych palív pre elektrárne je totiž možné očakávať, že jadrová energetika a vodné elektrárne zostanú aj do budúcnosti ziskové.

Akú rolu v konzorciu hrá Slovnaft (resp. MOL) a MVM?

Slovnaft aj MVM Group sú finančne silní regionálni hráči s desiatkami rokov skúseností v oblasti energetiky a záujmom rozvíjať svoje trhové podiely. Je to spojenie rovnocenných partnerov. Vzájomné spojenie vnímam ako výhodnú kombináciu našej technologickej kompetencie najmä v jadrovej energetike a skúseností spoločnosti Slovnaft v hľadaní synergií medzi rôznymi energetickými komoditami a vytváraním partnerstiev pre cezhraničné transakcie.

Analytici hodnotu podielu odhadujú na viac ako 2 mld. eur, ako máte zabezpečené financovanie?

Ako som už povedal, podali sme nezáväznú ponuku v rovnocennom partnerstve so slovenskou spoločnosťou Slovnaft, ktorá patrí do skupiny MOL. Obe spoločnosti sú plne schopné financovať prípadnú transakciu. Slovnaft a MOL majú dostatok likvidných zdrojov na neorganický rast a diverzifikáciu svojho portfólia. MVM má dostatočné zdroje na financovanie tejto transakcie kombináciou imania a úveru, a to vzhľadom k rastúcej ziskovosti (EBITDA) a navýšeniu imania, ako aj likvidným aktívam a dlhodobému úverovému rámcu.

Ako vnímate situáciu v Mochovciach – aké sú vaše plány ohľadom nedokončených mochoveckých blokov v prípade, že úspešne vstúpite do Slovenských elektrární?

Naša spoločná nezáväzná ponuka sa týka 66 % podielu kompletného portfólia Slovenských elektrární. V súčasnej fáze procesu sme nijako nekomentovali prognózu Slovenských elektrární dokončiť Mochovce 3 a 4 v novembri 2016, respektíve v roku 2017. Keďže v súčasnosti nedisponujeme detailnými informáciami o nákladoch ani technologickom stupni finalizácie projektu v Mochovciach, vieme sa k tejto otázke vyjadriť bližšie až po podaní záväzných ponúk.

Čo treba podľa vás urobiť s tepelnými elektrárňami, ktoré vyžadujú výrazné investície aby spĺňali emisné limity?

Sme presvedčení, že všetky elektrárne by mali byť prevádzkované v súlade s národnými aj európskymi pravidlami. My v MVM venujeme špeciálnu pozornosť bezpečnostným štandardom a efektívnej prevádzke našich výrobných kapacít. Napríklad jadrová elektráreň Paks pravidelne reportuje medzinárodným organizáciám pre bezpečnosť, ako sú OSART a WANO a dosahuje výborné hodnotenia. Sme hrdí na to, že sme v posledných rokoch prispeli k definovaniu top štandardov v oblasti jadrovej energetiky. Ak by som to zhrnul, ako zodpovedná spoločnosť budeme vždy robiť všetko preto, aby naše výrobné kapacity spĺňali najvyššie prevádzkové, environmentálne a bezpečnostné štandardy.

Je podľa vášho názoru opodstatnené, ak Enel očakáva za predaj podielu viac ako zaplatil pri privatizácii v roku 2006 (834 mil. eur)?

Cena Slovenských elektrární sa odvíja nielen od hodnoty portfólia, ale aj jeho budúcej perspektívy na jednotnom energetickom trhu EÚ a ďalších kľúčových faktorov. Každopádne by som v tejto fáze predaja nechcel komentovať otázku ceny predávaného podielu.

György Harmati,riaditeľ pre stratégiu MVM Group – profil:

Ako riaditeľ pre stratégiu MVM Group od februára 2013 zodpovedá za strategický rozvoj, obchodnú stratégiu, fúzie a akvizície a riadenie infraštruktúrnych projektov. G. Harmati pred príchodom do MVM pôsobil 18 rokov v spoločnosti Shell. V rokoch 1994 až 2001 pôsobil ako obchodný a marketingový manažér pre oblasť LPG v Maďarsku a Španielsku. Neskôr zodpovedal na globálnej úrovni za oblasť B2B konzultačných služieb dcérskej spoločnosti Shell Global Solutions. V roku 2003 zastával pozíciu senior auditora a od roku 2008 prevzal zodpovednosť za optimalizáciu veľkoobchodného predaja a zásobovania spoločnosti Shell v oblasti zemného plynu na španielskom trhu.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor vEnergetikeDátum 4. decembra 2014 6:00

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...