Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Atómová elektráreň Mochovce
Pohľad do strojovne Atómovej elektrárne Mochovce (EMO) počas novinárskej exkurzie na dostavbe 3. a 4. bloku. Mochovce. SITA
13. októbra 2014 11:29 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Greenpeace má stále pochybnosti o bezpečnosti Mochoviec

Sovietsku technológiu staršiu ako 40 rokov len ťažko možno považovať za modernú a bezpečnú, povedal koordinátor klimatickej a energetickej kampane organizácie Pavol Široký.

Dostavba tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne v Mochovciach je podľa organizácie Greenpeace Slovensko neefektívny a zbytočný projekt. Ako pre agentúru SITA povedal koordinátor klimatickej a energetickej kampane organizácie Pavol Široký, v súčasnosti má Slovensko vyrovnaný podiel výroby a spotreby elektriny, preto novú elektráreň nevyhnutne nepotrebuje. Otázna je podľa neho aj bezpečnosť celého projektu.

„Sovietsku technológiu staršiu ako 40 rokov len ťažko možno považovať za modernú a bezpečnú,“ povedal Široký. Nič na tom podľa neho nezmenia ani nové bezpečnostné opatrenia. „Keby vám predajca áut tvrdil, že 40-ročný wartburg s brzdami z bavoráka a airbagmi z mercedesu je to isté ako nové, moderné auto, tak by ste asi pochybovali o jeho duševnom zdraví. O niečom podobnom sa nás však snaží presvedčiť jadrový priemysel.“ Široký poukazuje aj na vysoké náklady výstavby. „V roku 2006 odhadovali cenu dostavby na 2,2 miliardy eur, teraz sa suma vyšplhá nad 4,6 miliardy. Cena za inštalovaný megawatt v Mochovciach tak podľa Širokého prekročí často kritizované projekty, napríklad Flamanville vo Francúzsku a Olkiluoto 3 vo Fínsku. „Tretí a štvrtý blok Mochoviec tak okrem prvého miesta v dĺžke dostavby, ktorá sa ťahá už 30 rokov, získajú aj titul najdrahšej jadrovej elektrárne v Európe,“ povedal. Podľa Širokého neobstojí ani argument možnosti vývozu elektriny do zahraničia. „Cena tejto vyvezenej elektriny bude musieť byť vzhľadom na prebytok elektriny na trhu a jej nízku cenu nižšia než budú výrobné náklady. Zahraniční zákazníci tak budú mať k dispozícii lacnú elektrinu, ale problémy spojené s rádioaktívnymi odpadmi a likvidáciou elektrárne budú po doslúžení na pleciach Slovenska,“ dodal Široký.

Slovenské elektrárne zverejnili v utorok 7. októbra termíny dostavby tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. Podľa elektrární by sa s komerčnou prevádzkou tretieho bloku malo začať v treťom kvartáli roku 2016. Štvrtý blok by mali uviesť do prevádzky následne v roku 2017. Tretí blok je v súčasnosti dostavaný na takmer 80 percent a štvrtý na 60 percent.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame