Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod Rusko plyn
Ilustračné foto SITA/AP
22. apríla 2015 10:00 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Gréci rokujú s Rusmi o plynovode

„Plynovod je veľkým záujmom našej krajiny a patrí k našim prioritám,“ povedal grécky minister energetiky Lafazanis. „Pokračujeme v rozhovoroch s ruskou stranou a dúfame, že dosiahneme dohodu veľmi skoro,“ dodal.

Grécko „konštruktívne“ rokuje s ruskou spoločnosťou Gazprom o plynovode, ktorý by mal transportovať ruský plyn do Európy cez územie Grécka, uviedol grécky minister energetiky Panagiotis Lafazanis. Minister to povedal v utorok po stretnutí šéfa spoločnosti Gazprom Alexeja Millera s gréckym premiérom Alexisom Tsiprasom . „Plynovod je veľkým záujmom našej krajiny a patrí k našim prioritám,“ povedal Lafazanis. „Pokračujeme v rozhovoroch s ruskou stranou a dúfame, že dosiahneme dohodu veľmi skoro,“ dodal.

Rusko neplánuje predĺžiť kontrakt o tranzite plynu cez ukrajinské územie po tom, ako sa platnosť terajšej zmluvy v roku 2019 skončí. Informovali o tom v polovici apríla ruské spravodajské agentúry, ktoré citovali ministra energetiky Alexandra Novaka. Moskva a Kyjev podpísali kontrakt o tranzite plynu v roku 2009 a jeho platnosť vyprší v roku 2019. Rusko teda presadzuje plány na výstavbu plynovodu smerujúceho cez Čierne more do Turecka, takzvaného Tureckého prúdu. Tento plynovod by potom mal pokračovať ďalej do Grécka. Tento zámer je v súlade s plánmi Moskvy neexportovať plyn od roku 2019 cez Ukrajinu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies