Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Gréci rokujú s Rusmi o plynovode

Plynovod Rusko plyn
Ilustračné foto SITA/AP

„Plynovod je veľkým záujmom našej krajiny a patrí k našim prioritám,“ povedal grécky minister energetiky Lafazanis. „Pokračujeme v rozhovoroch s ruskou stranou a dúfame, že dosiahneme dohodu veľmi skoro,“ dodal.

Grécko „konštruktívne“ rokuje s ruskou spoločnosťou Gazprom o plynovode, ktorý by mal transportovať ruský plyn do Európy cez územie Grécka, uviedol grécky minister energetiky Panagiotis Lafazanis. Minister to povedal v utorok po stretnutí šéfa spoločnosti Gazprom Alexeja Millera s gréckym premiérom Alexisom Tsiprasom . „Plynovod je veľkým záujmom našej krajiny a patrí k našim prioritám,“ povedal Lafazanis. „Pokračujeme v rozhovoroch s ruskou stranou a dúfame, že dosiahneme dohodu veľmi skoro,“ dodal.

Rusko neplánuje predĺžiť kontrakt o tranzite plynu cez ukrajinské územie po tom, ako sa platnosť terajšej zmluvy v roku 2019 skončí. Informovali o tom v polovici apríla ruské spravodajské agentúry, ktoré citovali ministra energetiky Alexandra Novaka. Moskva a Kyjev podpísali kontrakt o tranzite plynu v roku 2009 a jeho platnosť vyprší v roku 2019. Rusko teda presadzuje plány na výstavbu plynovodu smerujúceho cez Čierne more do Turecka, takzvaného Tureckého prúdu. Tento plynovod by potom mal pokračovať ďalej do Grécka. Tento zámer je v súlade s plánmi Moskvy neexportovať plyn od roku 2019 cez Ukrajinu.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 22. apríla 2015 10:00

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...