Gréci rokujú s Rusmi o plynovode

22. apríla 2015 10:00

„Plynovod je veľkým záujmom našej krajiny a patrí k našim prioritám,“ povedal grécky minister energetiky Lafazanis. „Pokračujeme v rozhovoroch s ruskou stranou a dúfame, že dosiahneme dohodu veľmi skoro,“ dodal.

Plynovod Rusko plyn
Ilustračné foto SITA/AP

Grécko „konštruktívne“ rokuje s ruskou spoločnosťou Gazprom o plynovode, ktorý by mal transportovať ruský plyn do Európy cez územie Grécka, uviedol grécky minister energetiky Panagiotis Lafazanis. Minister to povedal v utorok po stretnutí šéfa spoločnosti Gazprom Alexeja Millera s gréckym premiérom Alexisom Tsiprasom . „Plynovod je veľkým záujmom našej krajiny a patrí k našim prioritám,“ povedal Lafazanis. „Pokračujeme v rozhovoroch s ruskou stranou a dúfame, že dosiahneme dohodu veľmi skoro,“ dodal.

Rusko neplánuje predĺžiť kontrakt o tranzite plynu cez ukrajinské územie po tom, ako sa platnosť terajšej zmluvy v roku 2019 skončí. Informovali o tom v polovici apríla ruské spravodajské agentúry, ktoré citovali ministra energetiky Alexandra Novaka. Moskva a Kyjev podpísali kontrakt o tranzite plynu v roku 2009 a jeho platnosť vyprší v roku 2019. Rusko teda presadzuje plány na výstavbu plynovodu smerujúceho cez Čierne more do Turecka, takzvaného Tureckého prúdu. Tento plynovod by potom mal pokračovať ďalej do Grécka. Tento zámer je v súlade s plánmi Moskvy neexportovať plyn od roku 2019 cez Ukrajinu.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?