Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP
11. júna 2015 12:02 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Globálny dopyt po rope výrazne vzrastie

Medzinárodná agentúra pre energetiku predpokladá, že globálny dopyt po rope v tomto roku stúpne o 1,4 mil. barelov denne.

Globálny dopyt po rope v tomto roku posilní viac, ako sa očakávalo. Uviedla to vo štvrtok Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA), čo sa považuje za najnovší náznak toho, že pád cien ropy pomáha rastu spotreby palív. Agentúra vo svojej pravidelnej mesačnej správe vylepšila prognózu rastu dopytu po rope a predpokladá, že v tomto roku stúpne o 1,4 mil. barelov denne. V porovnaní s predošlou prognózou to znamená, že rast dopytu bude podľa IEA o 280 tis. barelov denne väčší.

Ceny ropy boli v januári tohto roka na takmer šesťročnom minime v blízkosti 45 USD za barel. Na túto úroveň klesli z výšky 115 USD za barel, na ktorej sa nachádzali v júni 2014. Vtedajší pokles prehĺbilo to, že Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) odmietla zredukovať ťažbu a rozhodla sa chrániť si svoj podiel na trhu. Od začiatku tohto roka sa ceny ropy zotavujú. Vo štvrtok o 8:00 GMT sa londýnska ropa Brent obchodovala na úrovni zhruba 65,75 USD za barel.

Správa IEA však ukazuje aj na veľkú ponuku ropy. Produkcia OPEC-u v máji stúpla na 31,33 mil. barelov denne, čiže sa dostala najvyššie od augusta 2012. IEA zároveň predpovedá, že ponuka ropy zo strany krajín, ktoré nie sú členmi OPEC-u, v tomto roku vzrastie o 1 mil. barelov denne. V porovnaní s predošlou predikciou je to o 195 tis. barelov denne viac. „Potrvá určitý čas, kým nižšie ceny ropy a pokles kapitálových výdavkov obmedzia ponuku krajín, ktoré nie sú členmi OPEC-u,“ konštatuje IEA.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies