Globálny dopyt po rope v tomto aj budúcom roku stúpne

12. augusta 2015 13:58

Medzinárodná agentúra pre energetiku predpokladá, že globálny dopyt po rope v tomto roku stúpne o 1,6 mil. a v roku 2016 o 1,4 mil. barelov denne.

Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP

Globálny dopyt po rope v tomto aj budúcom roku posilní viac, než sa čakalo. Uviedla to v stredu Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA). Vo svojej pravidelnej mesačnej správe vylepšila prognózu rastu dopytu a predpokladá, že v tomto roku stúpne o 1,6 mil. barelov denne. V porovnaní s predošlou prognózou to znamená, že rast bude podľa IEA o 260 tis. barelov denne väčší.

V roku 2016 organizácia počíta so zvýšením dopytu o 1,4 mil. barelov denne, čo je o 410 tis. barelov viac, než uvádzala v júlovom odhade. Dopyt podporujú prebytky dodávok komodity na globálnych trhoch a slabší americký dolár. Referenčné ceny ropy sa v súčasnosti nachádzajú pod hranicou 50 USD za barel, kam klesli z úrovne 115 USD za barel, kde sa nachádzali v júni 2014.

Produkcia v rámci Organizácie krajín exportujúcich ropu (OPEC) sa podľa aktuálneho trojmesačného priemeru pohybuje na úrovni 31,7 mil. barelov denne. V budúcom roku podľa EIA dosiahne úroveň 30,8 mil. barelov denne. To by bolo o 1,4 mil. viac ako v roku 2015 a v porovnaní s predošlou predikciou by to znamenalo nárast o 600 tis. barelov denne. V prípade krajín, ktoré nie sú členmi ropného kartelu, EIA v tomto aj budúcom roku očakáva pomalšie tempo rastu produkcie.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?