Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP
12. augusta 2015 13:58 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Globálny dopyt po rope v tomto aj budúcom roku stúpne

Medzinárodná agentúra pre energetiku predpokladá, že globálny dopyt po rope v tomto roku stúpne o 1,6 mil. a v roku 2016 o 1,4 mil. barelov denne.

Globálny dopyt po rope v tomto aj budúcom roku posilní viac, než sa čakalo. Uviedla to v stredu Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA). Vo svojej pravidelnej mesačnej správe vylepšila prognózu rastu dopytu a predpokladá, že v tomto roku stúpne o 1,6 mil. barelov denne. V porovnaní s predošlou prognózou to znamená, že rast bude podľa IEA o 260 tis. barelov denne väčší.

V roku 2016 organizácia počíta so zvýšením dopytu o 1,4 mil. barelov denne, čo je o 410 tis. barelov viac, než uvádzala v júlovom odhade. Dopyt podporujú prebytky dodávok komodity na globálnych trhoch a slabší americký dolár. Referenčné ceny ropy sa v súčasnosti nachádzajú pod hranicou 50 USD za barel, kam klesli z úrovne 115 USD za barel, kde sa nachádzali v júni 2014.

Produkcia v rámci Organizácie krajín exportujúcich ropu (OPEC) sa podľa aktuálneho trojmesačného priemeru pohybuje na úrovni 31,7 mil. barelov denne. V budúcom roku podľa EIA dosiahne úroveň 30,8 mil. barelov denne. To by bolo o 1,4 mil. viac ako v roku 2015 a v porovnaní s predošlou predikciou by to znamenalo nárast o 600 tis. barelov denne. V prípade krajín, ktoré nie sú členmi ropného kartelu, EIA v tomto aj budúcom roku očakáva pomalšie tempo rastu produkcie.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame