Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto. SITA/AP
13. júla 2016 13:23 Nezaradené od vEnergetike.skSITA

Globálne dodávky ropy vzrástli

Medzinárodná agentúra pre energetiku informovala, že júnové globálne dodávky ropy stúpli o 600 tis. barelov denne.

Dodávky ropy na globálny trh v júni stúpli o 600 tis. barelov denne na 96 mil. barelov denne po tom, ako výpadky produkcie v máji obmedzili ponuku zo strany Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) aj zo strany producentov, ktorí nie sú členmi kartelu. Informovala o tom v stredu Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) na svojej internetovej stránke. Agentúra ďalej uviedla, že globálny dopyt v druhom kvartáli medziročne vzrástol o približne 1,4 mil. barelov denne, a to vďaka silnému dopytu v Európe.

Ťažba členov OPEC-u podľa správy IEA v júni vzrástla na osemročné maximum 33,21 mil. barelov denne, ak sa zaráta aj produkcia Gabonu, ktorý sa opätovne stal členom organizácie. Saudská Arábia v júni ťažila 10,45 mil. barelov denne, čo sa blížilo k rekordným úrovniam jej produkcie. Komerčné zásoby ropy v členských krajinách Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) ku koncu mája stúpli o 13,5 mil. barelov na rekordných 3,074 mld. barelov. Predbežné informácie za jún naznačujú, že zásoby ropy v krajinách OECD posilnili o ďalších 0,9 mil. barelov.

Cena ropy začiatkom júna kulminovala na úrovni 52 USD za barel, ale neskôr ustúpila a pohybovala sa v pásme 45 až 50 USD za barel. Smerom nadol cenu tlačila zväčšujúca sa neistota o stav globálnej ekonomiky a s tým súvisiaca sila dolára. Pokles ceny však obmedzovalo ďalšie znižovanie ťažby v USA.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies