Globálne dodávky ropy vzrástli

13. júla 2016 13:23
SITA

Medzinárodná agentúra pre energetiku informovala, že júnové globálne dodávky ropy stúpli o 600 tis. barelov denne.

Ropa ťažba
Ilustračné foto. SITA/AP

Dodávky ropy na globálny trh v júni stúpli o 600 tis. barelov denne na 96 mil. barelov denne po tom, ako výpadky produkcie v máji obmedzili ponuku zo strany Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) aj zo strany producentov, ktorí nie sú členmi kartelu. Informovala o tom v stredu Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) na svojej internetovej stránke. Agentúra ďalej uviedla, že globálny dopyt v druhom kvartáli medziročne vzrástol o približne 1,4 mil. barelov denne, a to vďaka silnému dopytu v Európe.

Ťažba členov OPEC-u podľa správy IEA v júni vzrástla na osemročné maximum 33,21 mil. barelov denne, ak sa zaráta aj produkcia Gabonu, ktorý sa opätovne stal členom organizácie. Saudská Arábia v júni ťažila 10,45 mil. barelov denne, čo sa blížilo k rekordným úrovniam jej produkcie. Komerčné zásoby ropy v členských krajinách Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) ku koncu mája stúpli o 13,5 mil. barelov na rekordných 3,074 mld. barelov. Predbežné informácie za jún naznačujú, že zásoby ropy v krajinách OECD posilnili o ďalších 0,9 mil. barelov.

Cena ropy začiatkom júna kulminovala na úrovni 52 USD za barel, ale neskôr ustúpila a pohybovala sa v pásme 45 až 50 USD za barel. Smerom nadol cenu tlačila zväčšujúca sa neistota o stav globálnej ekonomiky a s tým súvisiaca sila dolára. Pokles ceny však obmedzovalo ďalšie znižovanie ťažby v USA.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?