Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto pixabay.com
14. septembra 2018 9:13 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Globálna ťažba ropy v auguste dosiahla rekordnú úroveň

Minulý mesiac sa podľa údajov Medzinárodnej agentúry pre energetiku celosvetovo produkovalo 100 mil. barelov ropy denne.

Globálna produkcia ropy sa v auguste dostala na rekordnú úroveň. Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) informovala, že produkcia ropy vo svete minulý mesiac prvýkrát v histórii stúpla na úroveň 100 mil. barelov denne, pričom ju smerom nahor posunul rast ťažby v USA a niektorých členských štátoch Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC).

Produkcia ropy v USA sa vrátila na úroveň roku 2014, kedy kulminovala, ale podľa IEA v budúcom roku bude zvyšovanie ťažby v krajine pomalšie. V rámci členov kartelu OPEC rast ťažby v Líbyi, Iraku, Nigérii a Saudskej Arábii v auguste vykompenzoval pokles v Iráne. Voči Teheránu sa majú onedlho uplatniť americké sankcie, čo už teraz poškodzuje iránsky export.

Rast dopytu po rope sa v druhom kvartáli tohto roka spomalil, osobitne v Európe a Ázii, uviedla Medzinárodná agentúra pre energetiku. IEA nezmenila svoju prognózu, ktorá ráta s tým, že globálny dopyt po rope sa v tomto roku zväčší o 1,4 mil. barelov denne a v budúcom roku o 1,5 mil. barelov denne.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame