Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Generálka štvrtého bloku elektrárne V2 ukončená

Tlaková nádoba atómová elektráreň
Tlaková nádoba SITA

Slovenské elektrárne, a.s. (SE) ukončili generálnu opravu štvrtého bloku Atómovej elektrárne Bohunice V2. „V rámci odstávky boli popri čiastočnej výmene paliva realizované štandardné údržbové práce na štvrtom bloku elektrárne. Odstávky a výmena paliva sú štandardnou súčasťou životného cyklu každej elektrárne a realizujú sa ako dlhodobo plánovaný proces,“ informovala hovorkyňa SE Janka Burdová. Ukončená oprava bola druhou v tohtoročnom pláne generálnych opráv slovenských atómových elektrární.

Dva jadrové bloky elektrárne V2 boli uvedené do prevádzky v rokoch 1984 a 1985. Majú inštalovaný výkon 1010 megawattov. Reaktorové bloky elektrárne V2 predstavujú v porovnaní s odstavenými blokmi elektrárne V1 novšiu, z hľadiska jadrovej bezpečnosti vylepšenú sériu blokov VVER 440. Jadrová elektráreň v Jaslovských Bohuniciach sa začala stavať v roku 1976. Generálnym projektantom bol Energoprojekt Praha, generálnym dodávateľom stavebnej časti Hydrostav Bratislava a technologickej časti Škoda Plzeň. Takmer celá technologická časť elektrárne bola dodávkou českých a slovenských podnikov.

Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku a druhým najväčším výrobcom elektriny v strednej a východnej Európe. Po ukončení privatizácie v apríli 2006 Enel S.p.A. kontroluje 66 % akcií spoločnosti a zvyšných 34 % vlastní Slovensko prostredníctvom Fondu národného majetku, ktorého akcionárske práva vykonáva Ministerstvo hospodárstva SR. Elektrárne prevádzkujú 5 737 megawattov inštalovaného výkonu. Slovenské elektrárne sú prevádzkovateľom dvoch jadrových elektrární, dvoch tepelných elektrární a 34 vodných elektrární.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 23. mája 2013 10:10

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...