Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Gabčíkovo vodná elektráreň
Vodná elektráreň Gabčíkovo
11. decembra 2017 10:14 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk

Generálka gabčíkovskej elektrárne sa naťahuje

Vodohospodárska výstavba stále nevybrala dodávateľa. Medzinárodný tender predĺžila o dva mesiace.

Dnes už mala slovenská verejnosť vedieť, kto opraví najväčšiu Vodnú elektráreň Gabčíkovo. Koncom novembra tohto roka sa mal totiž skončiť medzinárodný tender. Štátny podnik Vodohospodárska výstavba však dodávateľa na generálnu opravu a rekonštrukciu gabčíkovskej elektrárne stále nevybral a tender predĺžil do konca januára.

Na žiadosť uchádzačov

Podľa štátneho podniku dôvod na predĺženie výberového konania je jednoduchý. „K predĺženiu došlo z dôvodu požiadaviek od potenciálnych uchádzačov na generálnu opravu Vodnej elektrárne Gabčíkovo. Vzhľadom na veľký rozsah technologických zariadení požadovali predĺženie lehoty, ktorým musel podnik podľa platného zákona o verejnom obstarávaní vyhovieť,“ uviedla pre portál vEnergetike.sk vedúca kancelárie generálneho riaditeľa Stela Ištvánfyová.

Časový plán generálnej opravy gabčíkovskej elektrárne by predĺženie tendra nemalo výrazne ovplyvniť, keďže ide o niekoľkoročnú investíciu. „Generálna oprava Vodnej elektrárne Gabčíkovo je plánovaná postupne za sebou na približne deväťročné obdobie. Je nutné dodržať zákonné termíny. Veríme v skorý výber dodávateľa a realizáciu generálnej opravy,“ konštatovala Ištvánfyová.

Modernizácia za desiatky miliónov

Štátny podnik Vodohospodárska výstavba začal s hľadaním dodávateľa, ktorý by pre neho zabezpečil modernizáciu Vodnej elektrárne Gabčíkovo, začiatkom septembra. Cieľom generálnych opráv je najmä obnovenie plnej funkčnosti zariadení, predchádzanie poruchám a zvýšenie bezpečnosti prevádzky vodnej elektrárne. Predpokladaná hodnota zákazky na generálnu opravu a rekonštrukciu Vodnej elektrárne Gabčíkovo je 71,5 milióna eur. Predmetom zákazky je zhotovenie stavby Sústava vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros, stupeň Gabčíkovo – generálna oprava a rekonštrukcia Vodnej elektrárne Gabčíkovo, vrátane inžinierskej činnosti, generálnej opravy turbogenerátorov, zdvíhacích a ďalších zariadení, opráv, respektíve obstarania nových zariadení, ako aj uvedenie do prevádzky.

Zariadenia gabčíkovskej elektrárne sú v prevádzke od roku 1992 a sú podľa štátneho podniku technicky a morálne opotrebované. Vodná elektráreň Gabčíkovo s celkovým inštalovaným výkonom 720 megawattov je najväčšou vodnou elektrárňou na Slovensku. Jej súčasťou je osem turbogenerátorov, ktoré boli postupne uvedené do prevádzky v rokoch 1992 až 1995.

Štátny prevrat

Štát prevádzkuje Vodnú elektráreň Gabčíkovo prostredníctvom svojho podniku Vodohospodárska výstavba už takmer tri roky. Predošlá vláda Roberta Fica ju odobrala z prenájmu Slovenským elektrárňam, ktoré vtedy majoritne ovládala talianska skupina Enel. Jedným z dôvodov, ktorým vládni predstavitelia obhajovali vypovedanie tridsaťročnej zmluvy o prenájme, bola aj údajná neochota Slovenských elektrární zrealizovať generálnu opravu gabčíkovskej elektrárne. Tá bola podľa nich akútna.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame