Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
GDF Sues Gerard Mestrallet
Šéf spoločnosti GDF Suez Gerard Mestrallet. SITA/AP
27. februára 2014 15:27 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

GDF Suez za vlaňajšok v čistej strate 9,74 mld. eur

V tomto roku však spoločnosť očakáva čistý zisk z opakujúcich sa činností v pásme 3,3 až 3,7 mld. eur.

Francúzska energetická spoločnosť GDF Suez za rok 2013 vykázala čistú stratu 9,74 mld. eur, hoci v predošlom roku dosiahla zisk 1,54 mld. eur. Spoločnosť do svojho hospodárenia za minulý rok zaúčtovala odpisy v sume 15 mld. eur. Ide predovšetkým o výsledok toho, že hodnotu jej zásob plynu a hodnotu elektrárni využívajúcich ako palivo plyn negatívne ovplyvnil pokles cien.

„Rozhodnutie o odpisoch odzrkadľuje presvedčenie skupiny, že situácia je vážna a dlhotrvajúca,“ konštatoval generálny riaditeľ GDF Gerard Mestrallet. Plán firmy v oblasti dividend a zisku však zvýšil cenu jej akcií, ktoré v úvode štvrtkového obchodovania posilnili o 3 %. Spoločnosť uviedla, že za rok 2014 očakáva čistý zisk z opakujúcich sa činností v pásme 3,3 až 3,7 mld. eur. GDF zároveň uviedla, že svoje dividendy nemení a chce ich vyplatiť v sume 1,5 eura na akciu.

Európske energetické spoločnosti poškodzuje pokles cien elektriny v dôsledku rozmachu subvencovanej výroby v solárnych a veterných elektrárňach, ktorá vedie k prebytočnej kapacite. Okrem toho dopyt po elektrine utlmila ekonomická kríza a opatrenia na efektívnejšie využívanie energií. Napríklad nemecká spoločnosť RWE do svojich výsledkov za rok 2013 zaúčtovala odpisy v sume 3,3 mld. eur.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame