Gazpromu sa vyšetrovanie EK nepozdáva

16. decembra 2015 11:20

Protimonopolné vyšetrovanie EK sa týka kontraktov spoločnosti Gazprom s európskymi zákazníkmi. Podľa názoru ruskej firmy je toto vyšetrovanie založené na metodických chybách.

Gazprom
Ilustračné foto SITA/AP

Ruská spoločnosť Gazprom považuje protimonopolné vyšetrovanie jej kontraktov s európskymi zákazníkmi zo strany Európskej komisie (EK) za nepodložené. Podľa názoru ruskej firmy je toto vyšetrovanie založené na metodických chybách. Firma Gazprom to uviedla v utorok.

Zo stanoviska firmy Gazprom vyplýva, že EK zlyhala v tom, že nevzala správne do úvahy medzinárodné právo a medzivládne dohody, ktoré množstvo exportných kontraktov umožňujú. „Naďalej zostávame v otvorenom dialógu s Európskou komisiou (EK) s cieľom nájsť riešenie, ktoré by sme mohli spoločne akceptovať,“ uviedla firma Gazprom.

Ruská štátna firma Gazprom čelí obvineniam, že vo východnej Európe dodávala svojim zákazníkom plyn za vysoké ceny a blokovala konkurenciu. Podľa EK tým porušuje európske pravidlá o hospodárskej súťaži. „Vedieme otvorený a konštruktívny dialóg o pokračujúcom vyšetrovaní aktivít firmy Gazprom… zo strany EK,“ povedal v decembri hovorca EK Ricardo Cardoso s tým, že vyšetrovanie sa sústreďuje na praktiky spoločnosti Gazprom na trhoch s plynom vo východnej a strednej Európe.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?