Gazpromu sa nepodarilo na aukcii predať všetok ponúkaný plyn

18. marca 2016 12:10

Ruský gigant predal vyše 420 mil. kubických metrov plynu na svojej druhej aukcii, celkovo ponúkal 560 mil. kubických metrov plynu.

Gazprom
Ilustračné foto SITA/AP

Ruská spoločnosť Gazprom, ktorá má monopol na export zemného plynu, predala vyše 420 mil. kubických metrov plynu na svojej druhej aukcii. Plyn je určený pre pobaltské krajiny. Gazprom o tom informoval vo vyhlásení, ktoré zverejnil v piatok. Aukčný predaj plynu začal Gazprom realizovať vlani ako možnú alternatívu k normálnemu systému predaja prostredníctvom dlhodobých kontraktov, pri ktorých sa cena plynu odvíja od ceny ropy. Niektorí klienti sa totiž začali dožadovať prinajmenšom aspoň čiastočného určovania ceny na spotovom trhu.

„Sme spokojní s výsledkami našej druhej aukcie a použijeme tento model aj pre ďalšie európske trhy,“ uviedla vo vyhlásení šéfka divízie Gazprom Export Elena Burmistrova. Gazprom na druhej aukcii ponúkal celkovo 560 mil. kubických metrov plynu. Skúšobný aukčný predaj plynu spoločnosť zrealizovala v septembri, kedy pre severozápadnú Európu predala 1 mld. kubických metrov plynu z ponuky v objeme 3,2 mld. kubických metrov.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?