Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Gazprom
Vlajka s logom spoločnosti Gazprom SITA/AP
10. augusta 2015 11:55 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Gazpromu sa darilo

V prvom štvrťroku najväčší ruský producent plynu dosiahol čistý zisk 382,1 mld. rubľov, čo bol medziročný rast o 71 %.

Ruská spoločnosť Gazprom, ktorá je najväčším producentom zemného plynu v krajine, za prvý štvrťrok vykázala čistý zisk 382,1 mld. rubľov (RUB). Čistý zisk tak medziročne posilnil o 71 %, keďže oslabenie rubľa vykompenzovalo pokles objemu predaja na európskom trhu. Gazprom o tom informoval v pondelok. V prvom kvartáli minulého roka firma dosiahla čistý zisk v sume 223 mld. RUB, pričom sa očakávalo, že za január až marec tohto roka bude vo výške 348 mld. RUB.

Tržby Gazpromu v prvom kvartáli boli v objeme 1,65 bil. RUB, čiže medziročne stúpli z úrovne 1,56 bil. RUB. Keďže rubeľ od minulého roka stratil približne polovicu svojej hodnoty, tržby Gazpromu za export posilnili o 12 % na úroveň 543 mld. RUB. Ceny, za ktoré Gazprom predáva plyn v Európe, sú naviazané na cenu ropy, ale s časovým oneskorením. To znamenalo, že tržby za január až marec boli naviazané na cenu ropy, ktorá bola takmer dvakrát vyššia ako v januári.

Analytici, ktorých oslovila agentúra Reuters, uviedli, že výsledky Gazpromu za prvý štvrťrok budú pravdepodobne najlepšími výsledkami firmy v tomto roku. Ceny plynu totiž klesajú. Spoločnosť Gazprom v pondelok zároveň informovala, že si minulý mesiac od Sberbank požičala 760 mil. USD a 240 mil. eur. Okrem toho si vzala úver v objeme 310 mil. USD od Gazprombank. Neuviedla však, aký je účel týchto pôžičiek.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...