Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Gazprom
Vlajka s logom spoločnosti Gazprom SITA/AP
10. augusta 2015 11:55 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Gazpromu sa darilo

V prvom štvrťroku najväčší ruský producent plynu dosiahol čistý zisk 382,1 mld. rubľov, čo bol medziročný rast o 71 %.

Ruská spoločnosť Gazprom, ktorá je najväčším producentom zemného plynu v krajine, za prvý štvrťrok vykázala čistý zisk 382,1 mld. rubľov (RUB). Čistý zisk tak medziročne posilnil o 71 %, keďže oslabenie rubľa vykompenzovalo pokles objemu predaja na európskom trhu. Gazprom o tom informoval v pondelok. V prvom kvartáli minulého roka firma dosiahla čistý zisk v sume 223 mld. RUB, pričom sa očakávalo, že za január až marec tohto roka bude vo výške 348 mld. RUB.

Tržby Gazpromu v prvom kvartáli boli v objeme 1,65 bil. RUB, čiže medziročne stúpli z úrovne 1,56 bil. RUB. Keďže rubeľ od minulého roka stratil približne polovicu svojej hodnoty, tržby Gazpromu za export posilnili o 12 % na úroveň 543 mld. RUB. Ceny, za ktoré Gazprom predáva plyn v Európe, sú naviazané na cenu ropy, ale s časovým oneskorením. To znamenalo, že tržby za január až marec boli naviazané na cenu ropy, ktorá bola takmer dvakrát vyššia ako v januári.

Analytici, ktorých oslovila agentúra Reuters, uviedli, že výsledky Gazpromu za prvý štvrťrok budú pravdepodobne najlepšími výsledkami firmy v tomto roku. Ceny plynu totiž klesajú. Spoločnosť Gazprom v pondelok zároveň informovala, že si minulý mesiac od Sberbank požičala 760 mil. USD a 240 mil. eur. Okrem toho si vzala úver v objeme 310 mil. USD od Gazprombank. Neuviedla však, aký je účel týchto pôžičiek.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies