Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn plynovod
Ilustračné foto SITA/AP
2. mája 2014 18:10 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Gazpromu dochádza s Ukrajinou trpezlivosť

Ruská spoločnosť Gazprom obmedzí v júni dodávky plynu pre Ukrajinu, ak v máji nezaplatí za dodávky plynu vopred.

Ruská spoločnosť Gazprom obmedzí v júni dodávky plynu pre Ukrajinu, ak v máji nezaplatí za dodávky plynu vopred. V piatok to uviedol ruský minister energetiky Alexander Novak. Taktiež vyjadril obavy, že Ukrajina by nemusela byť schopná vytvoriť v letných mesiacoch dostatočné zásoby plynu na to, aby ho posielala ďalej do Európy.

Spoločnosť Gazprom koncom apríla uviedla, že dlh Ukrajiny za ruský plyn po započítaní aprílových dodávok vzrastie na 3,5 mld. USD z úrovne 2,2 mld. USD. Dlh ukrajinskej energetickej spoločnosti Naftogaz k 30. aprílu podľa predbežných odhadov predstavuje 3,492 mld. USD, uviedol hovorca Gazpromu Sergej Kuprijanov.

Putin varoval, že ak by Rusko obmedzilo dodávky na Ukrajinu pre neplatenie zo strany Kyjeva, mohlo by to ovplyvniť prepravu do európskych krajín. Rusko pokrýva približne 30 % spotreby plynu v Európe, pričom zhruba polovica dodávok prechádza cez Ukrajinu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame