Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Gazprom
Sídlo spoločnosti Gazprom gazprom.com
15. januára 2016 11:58 PlynAktuality od SITASITA

Gazprom zaznamenal stratu 2 mld. rubľov

Priemerná cena ruského plynu, za ktorú sa predáva v Európe, počas januára až septembra minulého roka klesla na 252 USD za tisíc kubických metrov z úrovne 352,70 USD v rovnakom období predošlého roka.

Ruský producent zemného plynu Gazprom za tretí kvartál minulého roka vykázal čistú stratu 2 mld. rubľov (RUB), keďže ho poškodil slabý rubeľ a nízke ceny plynu. Výsledok firmy za júl až september je však lepší, ako predpokladali analytici. Očakávali totiž oveľa väčšiu čistú stratu, a to až v sume 25 mld. RUB. V roku 2014 Gazprom dosiahol čistý zisk v sume 105,7 mld. RUB.

Slabý rubeľ zhoršil výsledky spoločnosti

Ruské spoločnosti, ktoré majú vysoké dlhy v zahraničných menách, poškodilo oslabenie rubľa vyplývajúce zo sankcií voči Rusku a z nízkych cien ropy. Alexander Kornilov z maklérskej spoločnosti Aton uviedol, že za obdobie júla až septembra Gazprom v dôsledku vývoja na devízovom trhu stratil 400 mld. RUB. Priemerná cena ruského plynu, za ktorú sa predáva v Európe, počas januára až septembra minulého roka klesla na 252 USD za tisíc kubických metrov z úrovne 352,70 USD v rovnakom období predošlého roka.

Trhový podiel Gazpromu sa znižuje

Gazprom však navyše stráca trhový podiel doma, keďže mu z neho uberajú takí producenti ako Novatek a Rosnefť, ktorí sú flexibilnejší pri stanovovaní cenu plynu. Cenníky Gazpromu totiž štát prísne reguluje. Gazprom informoval, že jeho predaj na domácom trhu počas januára až septembra minulého roka oslabil o 5 %.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame