Gazprom zaznamenal stratu 2 mld. rubľov

15. januára 2016 11:58
Autor: SITA

Priemerná cena ruského plynu, za ktorú sa predáva v Európe, počas januára až septembra minulého roka klesla na 252 USD za tisíc kubických metrov z úrovne 352,70 USD v rovnakom období predošlého roka.

Gazprom
Sídlo spoločnosti Gazprom gazprom.com

Ruský producent zemného plynu Gazprom za tretí kvartál minulého roka vykázal čistú stratu 2 mld. rubľov (RUB), keďže ho poškodil slabý rubeľ a nízke ceny plynu. Výsledok firmy za júl až september je však lepší, ako predpokladali analytici. Očakávali totiž oveľa väčšiu čistú stratu, a to až v sume 25 mld. RUB. V roku 2014 Gazprom dosiahol čistý zisk v sume 105,7 mld. RUB.

Slabý rubeľ zhoršil výsledky spoločnosti

Ruské spoločnosti, ktoré majú vysoké dlhy v zahraničných menách, poškodilo oslabenie rubľa vyplývajúce zo sankcií voči Rusku a z nízkych cien ropy. Alexander Kornilov z maklérskej spoločnosti Aton uviedol, že za obdobie júla až septembra Gazprom v dôsledku vývoja na devízovom trhu stratil 400 mld. RUB. Priemerná cena ruského plynu, za ktorú sa predáva v Európe, počas januára až septembra minulého roka klesla na 252 USD za tisíc kubických metrov z úrovne 352,70 USD v rovnakom období predošlého roka.

Trhový podiel Gazpromu sa znižuje

Gazprom však navyše stráca trhový podiel doma, keďže mu z neho uberajú takí producenti ako Novatek a Rosnefť, ktorí sú flexibilnejší pri stanovovaní cenu plynu. Cenníky Gazpromu totiž štát prísne reguluje. Gazprom informoval, že jeho predaj na domácom trhu počas januára až septembra minulého roka oslabil o 5 %.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?