Gazprom začal tender na predaj plynu

7. septembra 2015 13:50

Celkovo chce ruská firma v tendri, ktorý potrvá do 10. septembra, predať 3,2 mld. kubických metrov plynu s dodávkami v severozápadnej Európe počas zimy 2015/16.

Gazprom
Ilustračné foto gazprom.com

Ruská spoločnosť Gazprom začala testovať nový spôsob predaja plynu a okrem dlhodobých kontraktov zákazníkom dala možnosť nakúpiť v tendri. Celkovo v tendri, ktorý sa začal v pondelok a potrvá do 10. septembra, chce predať 3,2 mld. kubických metrov plynu. Dodávky sa majú zrealizovať na viacerých miestach severozápadnej Európy počas zimnej sezóny 2015/16. Šéfka Gazprom Exportu, čiže vývoznej divízie Gazpromu, Elena Burmistrova uviedla, že v rámci tendra majú záujem plyn nakúpiť európske a ruské firmy.

Burmistrova ďalej novinárom povedala, že medzi 39 firmami, ktoré boli vybrané do tendra, sú nemecká spoločnosť E.ON, francúzska Engie, ruská firma Novatek, Goldman Sachs a firmy obchodujúce s komoditami Vitol a Gunvor. Námestník šéfa Gazpromu Alexander Medvedev konštatoval, že cena plynu v tendri bude vyššia v porovnaní s cenovou úrovňou v rámci dlhodobých kontraktov. Priemerná cena plynu od Gazpromu pre rok 2015 je v pásme 235 až 242 USD za tisíc kubických metrov.

Podstatnú časť svojho plynu Gazprom predáva prostredníctvom dlhodobých kontraktov, v rámci ktorých sa cena plynu odvodzuje od cien ropy a koša ropných produktov. Európska komisia Gazprom obvinila z toho, že využil svoje dominantné postavenie vo východnej Európe na zvýšenie ceny až o 40 %. Medvedev uviedol, že tender nie je odpoveďou na prešetrovanie jeho firmy zo strany EÚ, ale označil ho za test toho, ako nový mechanizmus bude fungovať. „Môžeme hovoriť o širšom využívaní takéhoto nástroja v budúcnosti po skončení prvého testu. Vzhľadom na to, ako sa trh vyvíja, takáto forma predaja plynu má dobré perspektívy,“ povedal Medvedev.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?