Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Gazprom
Ilustračné foto gazprom.com
7. septembra 2015 13:50 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Gazprom začal tender na predaj plynu

Celkovo chce ruská firma v tendri, ktorý potrvá do 10. septembra, predať 3,2 mld. kubických metrov plynu s dodávkami v severozápadnej Európe počas zimy 2015/16.

Ruská spoločnosť Gazprom začala testovať nový spôsob predaja plynu a okrem dlhodobých kontraktov zákazníkom dala možnosť nakúpiť v tendri. Celkovo v tendri, ktorý sa začal v pondelok a potrvá do 10. septembra, chce predať 3,2 mld. kubických metrov plynu. Dodávky sa majú zrealizovať na viacerých miestach severozápadnej Európy počas zimnej sezóny 2015/16. Šéfka Gazprom Exportu, čiže vývoznej divízie Gazpromu, Elena Burmistrova uviedla, že v rámci tendra majú záujem plyn nakúpiť európske a ruské firmy.

Burmistrova ďalej novinárom povedala, že medzi 39 firmami, ktoré boli vybrané do tendra, sú nemecká spoločnosť E.ON, francúzska Engie, ruská firma Novatek, Goldman Sachs a firmy obchodujúce s komoditami Vitol a Gunvor. Námestník šéfa Gazpromu Alexander Medvedev konštatoval, že cena plynu v tendri bude vyššia v porovnaní s cenovou úrovňou v rámci dlhodobých kontraktov. Priemerná cena plynu od Gazpromu pre rok 2015 je v pásme 235 až 242 USD za tisíc kubických metrov.

Podstatnú časť svojho plynu Gazprom predáva prostredníctvom dlhodobých kontraktov, v rámci ktorých sa cena plynu odvodzuje od cien ropy a koša ropných produktov. Európska komisia Gazprom obvinila z toho, že využil svoje dominantné postavenie vo východnej Európe na zvýšenie ceny až o 40 %. Medvedev uviedol, že tender nie je odpoveďou na prešetrovanie jeho firmy zo strany EÚ, ale označil ho za test toho, ako nový mechanizmus bude fungovať. „Môžeme hovoriť o širšom využívaní takéhoto nástroja v budúcnosti po skončení prvého testu. Vzhľadom na to, ako sa trh vyvíja, takáto forma predaja plynu má dobré perspektívy,“ povedal Medvedev.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame