Gazprom vráti v tomto roku zákazníkom 4,7 mld. USD

8. februára 2013 0:00

Ruský energetický gigant Gazprom predpokladá, že v tomto roku európskym zákazníkom vráti 4,7 mld. USD prostredníctvom zníženia cien. Uviedli to v piatok predstavitelia spoločnosti a sľúbili, že firma splní svoje sľuby v oblasti dividend napriek tomu, že to naruší tok hotovosti. V reakcii na intenzívnejšiu konkurenciu v oblasti cien tento najväčší producent zemného plynu na svete zmenil dlhodobé kontrakty s niektorými európskymi klientmi a sľúbil, že im v dôsledku týchto revízií vráti časť hotovosti.

Rusko prezident Vladimír Putin
Ruský prezident Vladimír Putin SITA/AP

Podľa analytikov ústupky v oblasti cien pravdepodobne Gazpromu pomôžu zachrániť jeho trhový podiel v Európe, kde uspokojuje zhruba štvrtinu dopytu po plyne. Firme by to malo zároveň pomôcť pri plnení jej plánu, ktorý ráta s rastom exportu plynu do Európy v tomto roku o 10 % na 152 mld. kubických metrov.

Oslabujúci tok hotovosti Gazpromu vyvolal pochybnosti, či firma bude schopná udržiavať vyplácanie dividend a súčasne financovať rozsiahle investičné projekty, vrátane plánov na expanziu prepravných exportných trás, ktorá bude stáť desiatky miliárd USD. Analytici, ktorí boli na piatkovej prezentácii Gazpromu pre investorov, však konštatovali, že spoločnosť chce za rok 2012 vyplatiť dividendy v sume 7 až 8 rubľov (RUB) na akciu, čo je pokles oproti roku 2011, kedy boli dividendy Gazpromu 8,97 RUB na akciu. Za tento rok firma ráta s rastom dividend na úroveň 8 až 9 RUB na akciu.Čo si o tom myslíte?