Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod Rusko plyn
Ilustračné foto SITA/AP
4. júna 2013 13:50 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Gazprom vráti európskym zákazníkom najviac 900 mil. USD

Ruský energetický gigant Gazprom očakáva, že spätné platby európskym zákazníkom v roku 2013 nepresiahnu čiastku 900 mil. USD. Vyhlásil to v utorok šéf exportnej divízie Gazpromu Alexander Medvedev. Gazprom súhlasil s úpravami podmienok dlhodobých kontraktov na dodávky plynu po tlaku kľúčových európskych odberateľov, ktorí sa sťažovali na príliš vysoké ceny.

Celková suma kompenzácii dosiahla vlani 102,7 mld. ruských rubľov (RUB), čo bolo menej, než si plynárenský monopol naplánoval. Do tohtoročného odhadu Gazprom podľa Medvedeva nezahrnul možné platby v rámci arbitrážneho konania s nemeckou energetickou spoločnosťou RWE.

Cenové ústupky môžu Gazpromu pomôcť stabilizovať jeho trhový podiel v Európe, kde uspokojuje zhruba štvrtinu dopytu po plyne. Firme by to zároveň malo uľahčiť plnenie plánu, ktorý ráta s rastom exportu plynu do Európy v tomto roku o 10 % na 152 mld. kubických metrov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame