Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Gazprom
Sídlo spoločnosti Gazprom gazprom.com
26. júna 2014 17:19 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Gazprom vráti európskym klientom miliardu dolárov

Ide o výsledok revízií dlhodobých kontraktov o dodávkach plynu.

Spoločnosť Gazprom, ktorá je najväčším ruským producentom zemného plynu, očakáva, že európskym klientom v tomto roku vráti približne 1 mld. USD. Ide o výsledok revízií kontraktov o dodávkach plynu. Povedal to vo štvrtok predstaviteľ Gazpromu. V uplynulých rokoch vzniklo napätie medzi Gazpromom a jeho európskymi zákazníkmi, keďže na základe dlhodobých kontraktov ruskému dodávateľovi plynu platili aj za surovinu, ktorú neodobrali.

Firma Gazprom vo štvrtok ďalej informovala, že sa pripravuje na prijímanie platieb v čínskych jüanoch. Gazprom uzavrel dohodu s Pekingom, že od roku 2018 bude na čínsky trh dodávať 38 mld. kubických metrov plynu ročne. Hodnota kontraktu sa odhaduje na 400 mld. USD. „Sme pripravení na platby v jüanoch, je to celkom štandardné,“ povedal na brífingu finančný riaditeľ Gazpromu Andrej Kruglov.

Gazprom informoval, že investuje 55 mld. USD do výstavby plynovodov a rozvoja ťažby, aby zabezpečil dodávky do Číny. Ruský prezident Vladimir Putin uviedol, že možná je rekapitalizácia firmy, aby mohla túto výstavbu financovať. Kruglov však povedal, že spoločnosť by sa mohla zaobísť aj bez rekapitalizácie.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame