Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod Rusko plyn
Ilustračné foto SITA/AP
17. marca 2014 15:16 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Gazprom vraj zvažuje zmeny v kontraktoch pre Európu

Ruský plynárenský gigant údajne môže prehodnotiť ustanovenie, podľa ktorého musia zákazníci platiť za zmluvne dohodnuté dodávky plynu aj v prípade, ak ich v skutočnosti neodoberú.

Ruský plynárenský gigant Gazprom zvažuje úpravy v kontraktoch s cieľom udržať si európskych zákazníkov v prípade, že Západ pre obsadenie Krymu uvalí na Rusko sankcie. Informoval o tom v pondelok ruský denník Vedomosti. Zmena by sa mohla týkať ustanovenia, podľa ktorého musia zákazníci platiť za zmluvne dohodnuté dodávky plynu aj v prípade, ak ich v skutočnosti neodoberú, uviedol denník bez bližších informácií. Gazprom medializované informácie nekomentoval. Analytici však považujú za nepravdepodobné, že by prípadné sankcie spôsobili Gazpromu vážne straty.

„Klesajúca európska produkcia v kombinácii s dodávkami skvapalneného plynu (LNG), ktoré absorbuje ázijsko-tichomorský trh… spôsobujú, že Európa nemá veľký priestor na obmedzenie nákupov z Ruska. To znamená, že Gazprom sa s najväčšou pravdepodobnosťou nemusí obávať dopadov ekonomických sankcií zo strany EÚ,“ uviedla vo vyhlásení spoločnosť Alfa bank.

Európska únia a Spojené štáty americké hrozia Rusku sankciami po referende, ktoré počas víkendu rozhodlo o pričlenení ukrajinského regiónu Krym k Ruskej federácii. Západ považuje hlasovanie za protiprávne. Gazprom, ktorý pokrýva v EÚ takmer tretinu spotreby zemného plynu, už súhlasil so znížením cien pre niektorých kľúčových európskych zákazníkov, akým je napríklad nemecká spoločnosť E.ON.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame