Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn plynovod
Ilustračné foto gazprom.com
3. februára 2016 14:12 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Gazprom vraj stanovil niektorým krajinám neférové ceny

Existujú podozrenia, že ruský štátny energetický gigant v nich stanovil neférové ceny, ktoré sú v rozpore s obchodnými pravidlami v rámci únie. EÚ sa chystá na vyšetrovanie.

Európska únia chce preskúmať zmluvy, ktoré podpísal Gazprom s európskymi firmami. A to pre podozrenia, že ruský štátny energetický gigant v nich stanovil neférové ceny, ktoré sú v rozpore s obchodnými pravidlami v rámci únie. Informuje o tom s odvolaním sa na článok zo stredajšieho vydania nemeckého denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung francúzska tlačová agentúra AFP. Denník podľa AFP citoval interný dokument Európskej únie, ktorý Brusel nekomentoval.

Vlani v apríli Európska komisia obvinila Gazprom z porušovania únijných pravidiel jednotného trhu. Brusel obviňuje Gazprom z výrazného bránenia v hospodárskej súťaži na stredo a východoeurópskych plynových trhoch, kde je ruská spoločnosť výrazne dominantným dodávateľom. Konkrétne, EÚ obviňuje Gazprom z porušovanie pravidiel voľného trhu zakazovaním ďalšieho predaja jeho plynu medzi krajinami únie, čo ruskému gigantovi umožňuje účtovať neférové ceny. Gazprom tieto obvinenia zásadne odmieta.

Brusel otvoril vyšetrovanie v súvislosti s praktikami Gazpromu ešte v roku 2012. Medzi krajiny, ktoré boli do neho zahrnuté, patria Litva, Estónsko, Bulharsko, Česká republika, Maďarsko, Lotyšsko, Slovensko a Poľsko. Všetko krajiny bývalého sovietskeho bloku, ktoré však spojili svoju budúcnosť s Európskou úniu a nie s Moskvou.

Tieto členské štáty podľa AFP pozorne sledujú, ako Brusel celý problém rieši kvôli obavám, že únia stratí odhodlanie bojovať s Gazpromom vzhľadom na jeho úzke prepojenie s ruskou vládou. Teraz, podľa nemeckého denníka, Brusel chce dostať k dispozícii všetky informácie o kontraktoch s Gazpromom od zúčastnených firiem, aby ich mohol skontrolovať.

Kontroly sa majú týkať iba kontraktov s platnosťou cez jeden rok a v prípadoch, keď dodávky z nich predstavujú viac ako 40 % energetických potrieb členského štátu. Súčasťou opatrenia by tak bol tiež projekt plynovodu Nordstream 2 z Ruska do Nemecka. Brusel má tiež podľa Frankfurter Allgemeine Zeitung záujem na tom, aby sa od začiatku zúčastňoval rokovaní o dodávkach plynu medzi Európskou úniou a krajinami mimo spoločenstva. Denník však zároveň dodáva, že Nemecko sa bude zrejme proti týmto návrhom brániť.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Uhlie bane

Uhlie pomaly končí, tvrdí analytička

26. marca 2019 Elektrina, Aktuality

Útlm výroby uhoľnej energie sa výrazne prejavuje aj na cene komodity. Kým v januári 2011 cena uhlia dosahovala 139 amerických dolárov za metrickú tonu, v súčasnosti sa pohybuje na úrovni 90 dolárov.

Odporúčame