Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Gazprom
Sídlo spoločnosti Gazprom gazprom.com
27. júna 2014 8:57 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Gazprom vraj rokuje o odkúpení akcií spoločnosti OMV

Rokovania pokračujú, o cene sa nerozhodlo, povedal zdroj agentúry Reuters. Gazprom odmietol, že by rokoval o kúpe akcií OMV.

Gazprom rokuje o odkúpení 24,9 % akcií rakúskej spoločnosti OMV od emirátu Abú Zabí. Informuje o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na svoje zdroje. Fond emirátu Abú Zabí, International Petroleum Investment Co (IPIC), vlastní v OMV podiel vo výške 24,9 %. Zmluvne je viazaný s rakúskym štátnym holdingom ÖIAG. Ten vlastní 32 % OMV. Spoločne koordinujú zmeny vo vlastníctve akcií. Holding ÖIAG zároveň uviedol, že nevie o tom, že by IPIC chcel OMV opustiť. Spoločnosti Gazprom a IPIC tieto správy nekomentovali. „Rokovania pokračujú, o cene sa nerozhodlo,“ povedal zdroj agentúry Reuters.

Ruská spoločnosť Gazprom v piatok odmietla, že by rokovala o odkúpení akcií spoločnosti OMV. „Nie je to pravda,“ povedal podpredseda predstavenstva Gazpromu Alexander Medvedev. Agentúra Reuters s odvolaním na svoje zdroje uviedla, že Gazprom rokuje o odkúpení 24,9 % akcií rakúskej spoločnosti OMV od emirátu Abú Zabí.

Generálny riaditeľ rakúskej energetickej skupiny OMV Gerhard Roiss a šéf ruskej plynárenskej spoločnosti Gazprom Alexej Miller v utorok podpísali dohodu o výstavbe rakúskej časti plynovodu Južný prúd. Ten má od roku 2017 prepravovať ruský zemný plyn do Rakúska.

„Ako akcionár spoločnosti OMV by mal Gazprom väčšiu kontrolu nad výstavbou plynovodu Južný prúd,“ povedal analytik Michail Korchemkin. „Mohol by však nastať konflikt záujmov, pretože Gazprom by kupoval plyn sám od seba,“ doplnil. Spoločnosť OMV ešte v roku 1968 podpísala kontrakt na nákup plynu so Sovietskym zväzom a je zákazníkom Gazpromu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame