Gazprom vraj môže blokovať dodávky plynu zo SR na Ukrajinu

26. júna 2013 16:14

Podľa hovorcu spoločnosti Eustream Vahrama Chuguryana experti slovenského prevádzkovateľa plynovodu spolu so svojimi ukrajinskými partnermi v súčasnosti stále testujú možnosti realizácie cezhraničných procedúr.

Plynovod plyn
Ilustračné foto SITA/AP

Ruský Gazprom by vraj mohol mať prsty v blokovaní dodávok zemného plynu zo Slovenska na Ukrajinu. Vyhlásil to podľa tlačovej agentúry Interfax ukrajinský minister energetiky a uhoľného priemyslu Eduard Stavickij. „Nebudem to jednoznačne komentovať, ale informácia je do istej miery správna,“ tvrdí. Ukrajina vraj mala už dvakrát naplánované dodávky plynu zo Slovenska, ale v oboch prípadoch sa dodávky neuskutočnili.

„Spoločnosť Eustream zodpovedá za prepravu zemného plynu na území Slovenskej republiky, po štátnu hranicu s Ukrajinou. Nebolo by vhodné, keby slovenský prepravca plynu komentoval akékoľvek detaily zmluvného vzťahu medzi ukrajinskou a ruskou stranou vzťahujúce sa na podmienky spolupráce mimo územia Slovenska. Podľa našich informácií, v poslednom období nebola zamietnutá žiadna nominácia na cezhraničnú prepravu plynu,“ reagoval hovorca spoločnosti Eustream Vahram Chuguryan. Podľa neho experti slovenského prevádzkovateľa plynovodu spolu so svojimi ukrajinskými partnermi v súčasnosti stále testujú možnosti realizácie cezhraničných procedúr.

Kvôli redukcii v tranzite ruského plynu na export a neúspechu rokovaní o znížení ceny za ruský plyn, Ukrajina začala dovážať zemný plyn z európskych krajín, ktoré prevádzkujú plynovody v reverznom móde. Ukrajina začala dovážať plyn z Nemecka cez Poľsko v novembri 2012 na základe dohody s nemeckou spoločnosťou RWE Supply & Trading GmbH. Z Maďarska začala dovážať plyn v apríli 2013 a v súčasnosti rokuje o dodávkach z Rumunska. „Plyn, ktorý Ukrajina momentálne nakupuje od európskych obchodných spoločností, bol nacenený na úrovni približne 390 dolárov za tisíc kubických metrov, čo je o 130 dolárov menej ako pri ruskom plyne,“ vyhlásil podľa Interfaxu hovorca ukrajinskej vlády.Čo si o tom myslíte?