Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod plyn
Ilustračné foto SITA/AP
26. júna 2013 16:14 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Gazprom vraj môže blokovať dodávky plynu zo SR na Ukrajinu

Podľa hovorcu spoločnosti Eustream Vahrama Chuguryana experti slovenského prevádzkovateľa plynovodu spolu so svojimi ukrajinskými partnermi v súčasnosti stále testujú možnosti realizácie cezhraničných procedúr.

Ruský Gazprom by vraj mohol mať prsty v blokovaní dodávok zemného plynu zo Slovenska na Ukrajinu. Vyhlásil to podľa tlačovej agentúry Interfax ukrajinský minister energetiky a uhoľného priemyslu Eduard Stavickij. „Nebudem to jednoznačne komentovať, ale informácia je do istej miery správna,“ tvrdí. Ukrajina vraj mala už dvakrát naplánované dodávky plynu zo Slovenska, ale v oboch prípadoch sa dodávky neuskutočnili.

„Spoločnosť Eustream zodpovedá za prepravu zemného plynu na území Slovenskej republiky, po štátnu hranicu s Ukrajinou. Nebolo by vhodné, keby slovenský prepravca plynu komentoval akékoľvek detaily zmluvného vzťahu medzi ukrajinskou a ruskou stranou vzťahujúce sa na podmienky spolupráce mimo územia Slovenska. Podľa našich informácií, v poslednom období nebola zamietnutá žiadna nominácia na cezhraničnú prepravu plynu,“ reagoval hovorca spoločnosti Eustream Vahram Chuguryan. Podľa neho experti slovenského prevádzkovateľa plynovodu spolu so svojimi ukrajinskými partnermi v súčasnosti stále testujú možnosti realizácie cezhraničných procedúr.

Kvôli redukcii v tranzite ruského plynu na export a neúspechu rokovaní o znížení ceny za ruský plyn, Ukrajina začala dovážať zemný plyn z európskych krajín, ktoré prevádzkujú plynovody v reverznom móde. Ukrajina začala dovážať plyn z Nemecka cez Poľsko v novembri 2012 na základe dohody s nemeckou spoločnosťou RWE Supply & Trading GmbH. Z Maďarska začala dovážať plyn v apríli 2013 a v súčasnosti rokuje o dodávkach z Rumunska. „Plyn, ktorý Ukrajina momentálne nakupuje od európskych obchodných spoločností, bol nacenený na úrovni približne 390 dolárov za tisíc kubických metrov, čo je o 130 dolárov menej ako pri ruskom plyne,“ vyhlásil podľa Interfaxu hovorca ukrajinskej vlády.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame