Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Gazprom
Sídlo spoločnosti Gazprom gazprom.com
29. apríla 2014 10:34 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Gazprom vlani s poklesom čistého zisku

Ruský gigant Gazprom zaznamenal v minulom roku pokles čistého zisku o 7 % na 1,139 bil. ruských rubľov.

Ruský gigant Gazprom zaznamenal v minulom roku pokles čistého zisku o 7 % na 1,139 bil. ruských rubľov (RUB), čo vo všeobecnosti je v súlade s očakávaniami analytikov. Pod tento výsledok sa podpísala slabšia ruská mena. Tržby spoločnosti Gazprom sa v minulom roku dostali na 5,25 bil. rubľov, kým v roku 2012 boli vo výške 4,77 bil. RUB. Analytici očakávali, že tržby spoločnosti Gazprom dosiahnu 5,19 bil. RUB.

Spoločnosť Gazprom vo vyhlásení, ktoré zverejnila v utorok, ďalej informovala, že na slovenský trh v roku 2013 dodala 5,421 mld. kubických metrov zemného plynu, čo bol medziročný rast o 29 %. Čisté tržby Gazpromu za dodávky plynu do Európy a ďalších krajín sa vlani zvýšili o 15 % na sumu 1,682 bil. RUB. Rast čistých tržieb za plyn do Európy a ďalších krajín bol hlavne výsledkom zväčšenia dodávok o 15 %. Priemerná cena (vrátane cla) sa v roku 2013 zvýšila o 1 %. Čisté tržby firmy za predaj plynu v Rusku sa zvýšili o 4 % na 794,349 mld. RUB. Hrubé priemerné ceny na ruskom trhu sa totiž zvýšili o 14 % a dodávky o 8 % klesli.

Spoločnosť Gazprom zároveň uviedla, že rozšírenie sankcií v súvislosti s ruskou aktivitou na Ukrajine zo strany USA a európskych krajín by mohlo pre ňu mať nepriaznivé dôsledky. Samotná spoločnosť Gazprom ani jej predstavitelia sankciám nečelia. Spoločnosť Gazprom pokrýva približne 30 % európskeho dopytu po plyne.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame