Gazprom ukľudňuje svojich európskych klientov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Plyn plynovod eustream
Ilustračné foto eustream,a.s.

Dodávky plynu cez Ukrajinu ďalej do Európy budú podľa ruského energetického gigantu pokračovať aj v prípade, že budú zastavené samotné dodávky plynu na Ukrajinu. Gazprom to vraj má ošetrené v zmluve s ukrajinskou firmou Naftogaz.

Európski klienti Gazpromu by nemali zostať bez plynu. A to aj v prípade, keby Ukrajina nezaplatila svoj dlh a Rusi by jej stopli dodávky plynu. Aspoň to v súčasnosti tvrdí ruský energetický gigant, podľa ktorého to má zaručiť samostatná zmluva medzi ním a ukrajinskou firmou Naftogaz. „Tranzit plynu do Európy pokračuje bezo zmien. Ukrajina má podpísanú samostatnú tranzitnú zmluvu a je povinná zabezpečiť tranzit zazmluvnených objemov ruského plynu do Európy,“ tvrdí Gazprom. Podľa spomínanej zmluvy má vraj ruská firma u ukrajinskej spoločnosti Naftogaz do konca tohto roka predplatené tranzitné poplatky za 5,5 miliárd amerických dolárov. Rusi tak nevidia dôvody, prečo by nemal plyn do Európy cez Slovensko prúdiť bez problémov.

Chcú peniaze vopred

Gazprom sa už nechal počuť, že za dodávky plynu bude chcieť od Ukrajincov platby vopred. Prechod na platby vopred podľa ruského dodávateľa plynu umožňuje aj zmluva medzi ním a Naftogazom, ktorú za ukrajinskú stranu podpísala pred piatimi rokmi ich známa politička Julia Tymošenková. Doteraz Gazprom inštitút platby vopred nevyužíval. Dôvodom prechodu na tento systém je vraj kontinuálne neplatenie vzniknutého dlhu. „Ukrajinský dlh sa vyšplhal na 3,5 miliárd amerických dolárov. Nikto nemôže pochybovať o tom, že sa jedná o závažný a objektívny dôvod, ktorý nás oprávňuje zaviesť platby vopred,“ zdôvodnil kroky Gazpromu jeho hovorca Sergej Kupriyanov.

Ukrajinci s ultimátom

Ruský plynárensky gigant už vystavil Ukrajincom účet za júnové dodávky plynu. Ten sa pohybuje na úrovni 1,66 miliardy dolárov. Sumu na jún tak ruská firma pre Ukrajincov vypočítala na základe ceny plynu vo výške 486,5 dolárov za tisíc metrov kubických. „Predbežné mesačné vyúčtovanie je založené na zazmluvnených take-or-pay dodávkách plynu, ktoré činia 114 miliónov metrov kubických za deň, čiže 3,42 miliárd metrov kubických za mesiac,“ spresnil Gazprom. Ukrajinci musia spomínanú celú sumu uhradiť do 2. júna. Gazprom upozorňuje svojho východného suseda, že v júni dostane toľko plynu, koľko si predplatí. „To znamená, že ak si dodávky nepredplatí vopred, nebude jej dodaný žiadny zemný plyn,“ konštatoval Gazprom.

Ukrajincom sa nepáči cena

Najvyšší predstavitelia Ukrajiny tvrdia, že za plyn platiť chcú. Nesúhlasia však so súčasnou cenou plynu na úrovni 486,5 dolárov za tisíc metrov kubických. „Pri tejto cene nemôžeme platiť vopred,“ povedal minulý týždeň ukrajinský minister energetiky Jurij Prodan. Rusi zvýšili Ukrajincom cenu plynu v apríli tohto roka, teda tesne potom, ako demonštranti v Kyjeve zvrhli prezidenta Viktora Janukovyča. Predtým platil náš východný sused za dodávky plynu 268,5 amerických dolárov.

Keby niečo sme pripravení

Azda už nikto na Slovensku nepochybuje, že na prípadne úplné výpadky plynu z Ukrajiny sme pripravení. Najvyšší predstavitelia tejto krajiny už viackrát avizovali, že máme v zásobníkoch plyn zhruba na štyri mesiace. Podľa niektorých energetických expertov by sme v prípade teplej zimy vedeli existovať vďaka plynu zo zásobníkov aj do konca roka. Ak by nám predsa nepostačoval plyn zo zásobníkov, Eustream je pripravený doviesť plyn v reverznom režime zo západu, či už z Česka alebo Rakúska. Od leta by mal byť už v skúšobnej prevádzke aj plynovod, ktorý nás spája s maďarskou plynovodnou sieťou.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie EustreamGazprom