Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod Rusko plyn
Ilustračné foto SITA/AP
9. februára 2015 20:09 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Gazprom ukázal trasu nového plynovodu do Turecka

Potrubie sa začne na ruskom pobreží a smerovať bude popod Čierne more.

Ruská plynárenská spoločnosť Gazprom zverejnila trasu nového plynovodu Turecký prúd, ktorý povedie z Ruska cez Čierne more do Turecka. Podľa zverejnených informácií, sa potrubie začne na ruskom pobreží v blízkosti mesta Anapa a pokračovať bude popod Čierne more. Potrubie dosiahne pevninu pri obci Kiyikoy. Miesto distribúcie plynu pre tureckých spotrebiteľov bude v oblasti mesta Lüleburgaz a miesto výstupu na turecko-grécku hranicu bude v okolí mesta Ipsala.

Gazprom plánuje dodávať prvý plyn prostredníctvom nového plynovodu do Turecka v decembri 2016. Jeho kapacita bude 63 mld. kubických metrov ročne. Zámer vybudovať nový plynovod do Turecka, ktorý bude obchádzať Ukrajinu, oznámila spoločnosť ešte v minulom roku. Predtým firma zrušila plán výstavby plynovodu Južný prúd (South Stream) pre nezhody s Európskou úniou.

Generálny riaditeľ Gazpromu koncom januára uviedol, že nový plynovod budú tvoriť štyri potrubia, pričom prepravná kapacita každého z nich bude 15,75 mld. kubických metrov. Prvé potrubie bude zásobovať iba Turecko. V súčasnosti Turecko dostáva ruský plyn prostredníctvom existujúcich trás, pričom ročne importuje 27,4 mld. kubických metrov. Gazprom ešte neuviedol, koľko bude vybudovanie nového plynovodu do Turecka stáť. Výstavba Južného prúdu mala stáť 40 mld. USD a do EÚ mal smerovať cez Bulharsko.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies