Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Gazprom
Ilustračné foto SITA/AP
1. marca 2018 12:26 Nezaradené od vEnergetike.skSITA

Gazprom si vraj nesplnil záväzky voči Ukrajine

Arbitrážny inštitút Štokholmskej obchodnej komory dospel k záveru, že Naftogaz má nárok na odškodné 4,63 mld. USD, uviedla ukrajinská energetická firma.

Ukrajinská štátna energetická spoločnosť Naftogaz uviedla, že Arbitrážny inštitút Štokholmskej obchodnej komory dospel k záveru, že ruský plynárenský gigant Gazprom si voči nej nesplnil svoje záväzky v oblasti prepravy plynu a určil odškodné v sume 4,63 mld. USD. Naftogaz to uviedol v správe, ktorú vo štvrtok poskytol agentúre SITA. Konštatoval pritom, že po odrátaní zvyšných platieb za dodávky plynu v rokoch 2014 a 2015 bude musieť Gazprom Naftogazu uhradiť 2,56 mld. USD.

„Tieto peniaze by sa mali vynaložiť na zvýšenie ťažby plynu na Ukrajine a na investície s cieľom zlepšiť energetickú efektívnosť na úrovni spotrebiteľov,“ uviedol generálny riaditeľ Naftogazu Andrij Koboljev. Záväzky Gazpromu vyplývajúce z dohody o tranzite plynu sú podľa rozhodnutia arbitrážneho inštitútu právne záväzné, uviedol Naftogaz. Dohoda o tranzite plynu cez Ukrajinu sa uzavrela v januári 2009 a je platná do konca roku 2019.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Uhlie bane

Uhlie pomaly končí, tvrdí analytička

26. marca 2019 Elektrina, Aktuality

Útlm výroby uhoľnej energie sa výrazne prejavuje aj na cene komodity. Kým v januári 2011 cena uhlia dosahovala 139 amerických dolárov za metrickú tonu, v súčasnosti sa pohybuje na úrovni 90 dolárov.

Odporúčame