Gazprom si požičal miliardy od Číňanov

3. marca 2016 13:32

Ide o prvú pôžičku pre Gazprom od čínskej banky a zároveň o najväčšiu pôžičku, akú si firma počas celej svojej histórie vzala od jednej banky.

Gazprom
Sídlo spoločnosti Gazprom gazprom.com

Ruský producent plynu Gazprom si požičal 2 mld. eur od londýnskej pobočky čínskej banky Bank of China. Ide o najväčšiu pôžičku, akú si firma počas celej svojej histórie vzala od jednej banky. Zároveň ide o prvý úver pre Gazprom od čínskej banky. Úver je na obdobie päť rokov. Spoločnosť Gazprom o tom informovala vo štvrtok, ale účel pôžičky nezverejnila.

Gazprom sa snaží diverzifikovať získavanie financií a orientovať sa pritom na ázijské trhy, keďže Moskva sa otáča na Východ v súvislosti s ochladením vzťahov so Západom pre ruskú účasť na ukrajinskej kríze. Kremľom kontrolovaný Gazprom v roku 2014 podpísal dohodu o tom, že v neskoršej časti tohto desaťročia začne dodávať 38 mld. kubických metrov plynu ročne do Číny. Zdroje však uviedli, že tento projekt čelí problémom, ku ktorým patrí pokles cien komodít a spomalenie čínskej ekonomiky. Kapitálové výdavky na tento projekt sa len v tomto roku odhadujú na sumu 168 mld. rubľov (RUB). Náklady sa v úvode odhadli na 55 mld. USD.

Nedávno si Gazprom požičal v eurách. V októbri minulého roka získal 1 mld. eur emisiou trojročných eurobondov. Podľa bankových zdrojov Gazprom uvažuje aj o možnej emisií eurobondov vo švajčiarskych frankoch, keďže minuloročná emisia eurobondov denominovaných v eurách vyvolala silný dopyt zo strany investorov.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?