Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Gazprom
Sídlo spoločnosti Gazprom gazprom.com
3. marca 2016 13:32 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Gazprom si požičal miliardy od Číňanov

Ide o prvú pôžičku pre Gazprom od čínskej banky a zároveň o najväčšiu pôžičku, akú si firma počas celej svojej histórie vzala od jednej banky.

Ruský producent plynu Gazprom si požičal 2 mld. eur od londýnskej pobočky čínskej banky Bank of China. Ide o najväčšiu pôžičku, akú si firma počas celej svojej histórie vzala od jednej banky. Zároveň ide o prvý úver pre Gazprom od čínskej banky. Úver je na obdobie päť rokov. Spoločnosť Gazprom o tom informovala vo štvrtok, ale účel pôžičky nezverejnila.

Gazprom sa snaží diverzifikovať získavanie financií a orientovať sa pritom na ázijské trhy, keďže Moskva sa otáča na Východ v súvislosti s ochladením vzťahov so Západom pre ruskú účasť na ukrajinskej kríze. Kremľom kontrolovaný Gazprom v roku 2014 podpísal dohodu o tom, že v neskoršej časti tohto desaťročia začne dodávať 38 mld. kubických metrov plynu ročne do Číny. Zdroje však uviedli, že tento projekt čelí problémom, ku ktorým patrí pokles cien komodít a spomalenie čínskej ekonomiky. Kapitálové výdavky na tento projekt sa len v tomto roku odhadujú na sumu 168 mld. rubľov (RUB). Náklady sa v úvode odhadli na 55 mld. USD.

Nedávno si Gazprom požičal v eurách. V októbri minulého roka získal 1 mld. eur emisiou trojročných eurobondov. Podľa bankových zdrojov Gazprom uvažuje aj o možnej emisií eurobondov vo švajčiarskych frankoch, keďže minuloročná emisia eurobondov denominovaných v eurách vyvolala silný dopyt zo strany investorov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame