Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn plynovod
Ilustračné foto SITA/AP
9. apríla 2014 16:44 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Gazprom sa priblížil k prelomovej dohode s Čínou

Ruský plynárenský monopol očakáva skorý podpis dohody o výstavbe plynovodu, ktorý by umožnil dodávať Číne 38 miliárd kubických metrov plynu ročne.

Ruský plynárenský monopol Gazprom sa priblížil k podpisu prelomovej dohody s Čínou o výstavbe plynovodu. Uviedol to v stredu podpredseda vlády Arkadij Dvorkovič počas návštevy Číny. Jedinou otvorenou otázkou zostáva cena, Gazprom však verí, že kontrakt na výstavbu plynovodu s kapacitou 38 mld. kubických metrov by mohli zúčastnené strany podpísať už v máji, povedal Dvorkovič. Do Ázie smeruje z Ruska zhruba 16 % celkového ropného exportu krajiny, dodávky plynu sú však limitované, uviedla agentúra Reuters.

Dohoda s Čínou by znížila závislosť Gazpromu na Európe, kde dovozy z Ruska pokrývajú zhruba tretinu spotreby plynu. Viaznuce rokovania s Pekingom chce Moskva urýchliť aj v snahe zmierniť dopady západných sankcií, ktoré vyvolalo obsadenie ukrajinského regiónu Krym Ruskom. Minulý týždeň Gazprom zvýšil cenu plynu pre Ukrajinu o 80 % na 485 USD za tisíc kubických metrov. Európskym klientom plyn predáva za 370 až 380 USD za tisíc kubických metrov. Zhruba polovica dodávok ruského plynu odberateľom v Európe prechádza cez Ukrajinu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame