Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Gazprom sa priblížil k prelomovej dohode s Čínou

Plyn plynovod
Ilustračné foto SITA/AP

Ruský plynárenský monopol očakáva skorý podpis dohody o výstavbe plynovodu, ktorý by umožnil dodávať Číne 38 miliárd kubických metrov plynu ročne.

Ruský plynárenský monopol Gazprom sa priblížil k podpisu prelomovej dohody s Čínou o výstavbe plynovodu. Uviedol to v stredu podpredseda vlády Arkadij Dvorkovič počas návštevy Číny. Jedinou otvorenou otázkou zostáva cena, Gazprom však verí, že kontrakt na výstavbu plynovodu s kapacitou 38 mld. kubických metrov by mohli zúčastnené strany podpísať už v máji, povedal Dvorkovič. Do Ázie smeruje z Ruska zhruba 16 % celkového ropného exportu krajiny, dodávky plynu sú však limitované, uviedla agentúra Reuters.

Dohoda s Čínou by znížila závislosť Gazpromu na Európe, kde dovozy z Ruska pokrývajú zhruba tretinu spotreby plynu. Viaznuce rokovania s Pekingom chce Moskva urýchliť aj v snahe zmierniť dopady západných sankcií, ktoré vyvolalo obsadenie ukrajinského regiónu Krym Ruskom. Minulý týždeň Gazprom zvýšil cenu plynu pre Ukrajinu o 80 % na 485 USD za tisíc kubických metrov. Európskym klientom plyn predáva za 370 až 380 USD za tisíc kubických metrov. Zhruba polovica dodávok ruského plynu odberateľom v Európe prechádza cez Ukrajinu.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 9. apríla 2014 16:44

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...