Gazprom pumpuje plyn do európskych zásobníkov. Okrem ukrajinských.

18. mája 2016 12:47
SITA

Exportné objemy ruského energetického gigantu do vzdialených krajín za obdobie od januára až do 15. mája tohto roka boli medziročne vyššie o takmer 18 %.

Plyn plynovod
Ilustračné foto SITA/AP

Ruská spoločnosť Gazprom zvyšuje objem plynu v európskych podzemných zásobníkoch. Ku koncu minulého týždňa bol objem aktívneho plynu v európskych zásobníkoch v medziročnom porovnaní o 23 % vyšší. „Plyn je dodávaný do európskych podzemných zásobníkov rýchlym tempom, pričom jedným z hlavných dôvodov sú súčasné faktory ceny,“ informoval generálny riaditeľ spoločnosti Gazprom Alexej Miller.

Rusi zároveň upozornili, že medziročne znížili množstvo dodávaného plynu do zásobníkov na Ukrajine. „Ukrajinské zásobné zariadenia obsahujú o 230 miliónov metrov kubických menej plynu ako v rovnakom období v roku 2015,“ konštatoval Miller.

Exportné objemy ruského energetického gigantu do vzdialených krajín za obdobie od januára až do 15. mája tohto roka boli medziročne vyššie o takmer 18 %. Najväčšie vývozy sú do krajín severozápadnej Európy, a to do Nemecka (+14 %), Veľkej Británie (+104 %), Holandska (+106 %) a do Dánska (+140 %). „Dobré výsledky sú dosahované aj v južnej a juhovýchodnej Európe, a to v Taliansku, Francúzsku, Rakúsku a Grécku,“ uzavrel Miller.

Odporúčané články

Súvisiace témy:


Čo si o tom myslíte?