Gazprom prisľúbil Maďarsku vyššie dodávky plynu

26. septembra 2014 12:21

Zvýšené dodávky plynu z Ruska by mala krajina čerpať v najbližších týždňoch, uviedol maďarský premiér Viktor Orbán, ktorý sa odvolal na rozhovor so šéfom ruskej spoločnosti Gazprom.

Gazprom
Vlajka s logom spoločnosti Gazprom SITA/AP

Rusko v najbližších týždňoch zvýši dodávky plynu pre Maďarsko. Vyhlásil to v piatok maďarský premiér Viktor Orbán, pričom sa odvolal na rozhovor s generálnym riaditeľom ruského plynárenského monopolu Gazprom Alexandrom Millerom. Deň pred tým maďarská distribučná spoločnosť FGSZ zastavila dodávky plynu Ukrajine reverzným tokom. Bez ohľadu na intenzitu ukrajinskej krízy Maďarsko nemôže ohroziť bezpečnosť dodávok plynu svojim obyvateľom, povedal Orbán pre verejnoprávny rozhas. Bližšie údaje k objemu zvýšených dodávok premiér neposkytol.

Maďarsko ročne spotrebuje zhuba 9 mld. kubických metrov plynu pri domácej produkcii okolo 1,5 mld. kubických metrov. Väčšina importovaného plynu prichádza do Maďarska cez územie Ukrajiny. Zásobníky, v ktorých dokáže Maďarsko uskladniť 6 mld. kubických metrov plynu, sú v súčasnosti naplnené na 61 %, čo je podľa agentúry Reuters najnižšia úroveň v rámci Európy.

Maďarsko vo štvrtok pozastavilo dodávky plynu na Ukrajinu. Národný prevádzkovateľ plynovodov, spoločnosť FGSZ, označil za dôvod očakávania výrazného nárastu dodávok plynu v opačnom smere. „V záujme udržania bezpečnosti a rovnováhy systému sa plynový uzol (na hranici Maďarska a Ukrajiny) musí prepnúť spôsobom, že všetky plynovody v sieti budú vhodné na dodávky v smere do Maďarska,“ uviedla FGSZ. Maďarsko zastavuje dodávky na Ukrajinu na neurčito.Čo si o tom myslíte?