Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Prezident Rusko Vladimír Putin Kirgizstan Almazbek Atambajev
Ekonomický vplyv Ruska v Kirgizsku rastie. Ruský prezident Vladimír Putin a kirgizský prezident Almazbek Atambajev počas septembrového stretnutia neďaleko Biškeku. SITA/AP
29. júla 2013 13:01 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Gazprom prevezme kirgizskú plynovú sieť za jeden dolár

Kirgizskú plynovú rozvodnú sieť preberie ruský koncern Gazprom za symbolický 1 dolár. Zároveň sa však zaviazal investovať miliardy rubľov na zlepšenie plynovej infraštruktúry a zabezpečenie stability dodávok v krajine. Informovali o tom vládni predstavitelia Ruska a Kirgizska.

Dodávky zemného plynu v chudobnej hornatej krajine s 5,5 mil. obyvateľov sa totiž počas poslednej zimy opakovane prerušovali kvôli pribúdajúcim nesplateným účtom dodávateľom z Kazachstanu a Uzbekistanu. Výpadky v zásobovaní s energiou spôsobili rozsiahlu nespokojnosť s vládou v prevažne moslimskej krajine, kde boli od roku 2005 už dvaja prezidenti zosadení po násilných nepokojoch.

Vysokopostavený zdroj z ruského ministerstva energetiky uviedol, že dohoda o prevzatí kirgizskej plynovej siete Gazpromom bola podpísaná v piatok popoludní. „Gazprom kúpi Kyrgyzgaz (štátna plynová spoločnosť, pozn. red.) za symbolický dolár,“ uviedol pod podmienkou zachovania anonymity. Ako dodal Gazprom sa zároveň zaviazal v nasledujúcich piatich rokoch preinvestovať 20 mld. rubľov (RUB).

Kontrakt znejúci celkovo na 25 rokov zverejnený na ruskej vládnej internetovej stránke pritom hovorí, že Gazprom bude garantovať rozvoj a modernizáciu plynových zariadení v Kirgizsku, ako aj plynovodov. Ruský plynárenský monopol sa zároveň zaručil za nepretržité dodávky plynu pre miestnych spotrebiteľov. Gazprom by mal podľa kirgizských predstaviteľov tiež prevziať dlh vo výške zhruba 40 mil. dolárov. Rovnako od ruského plynárenského gigantu očakávajú, že dokáže zabezpečiť nižšie tarify za plyn nakupovaný z Kazachstanu a Uzbekistanu.

Rusko pritom zanecháva v Kirgizsku čoraz väčšiu ekonomickú stopu. V septembri napríklad súhlasilo s odpísaním kirgizského dlhu vo výške takmer 500 mil. dolárov výmenou za balík hydroenergetických projektov v krajine a 15-ročné predĺženie prenájmu priestorov pre tamojšiu ruskú vojenskú základňu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame