Gazprom predpokladá menší export plynu

22. decembra 2014 13:42

Ruský producent plynu odhaduje, že jeho export za celý tento rok na trhy Európskej únie a Turecka dosiahne objem 147 mld. kubických metrov, pôvode plánoval vývoz na tieto trhy do objemu 157 mld. kubických metrov.

Gazprom
Vlajka s logom spoločnosti Gazprom SITA/AP

Ruská spoločnosť Gazprom, ktorá je najväčším producentom plynu v krajine, predpokladá, že jej export plynu do Európskej únie a Turecka za celý rok 2014 dosiahne objem 147 mld. kubických metrov. Povedal to novinárom v pondelok v Moskve námestník generálneho riaditeľa Gazpromu Alexander Medvedev. Spoločnosť pôvodne plánovala, že v tomto roku na trhy EÚ a Turecka vyvezie plyn do objemu 157 mld. kubických metrov. Vlani na tieto trhy exportovala 162 mld. kubických metrov plynu.

Medvedev ďalej novinárom povedal, že Gazprom pozitívne zareaguje na výzvu ruského prezidenta Vladimira Putina, aby firma predala na domácom trhu svoje tržby v zahraničných menách. „Nevytvára nám to nijaké problémy. Chápeme, že to pomôže stabilizovať kurz rubľa,“ dodal Medvedev.

Ruskí predstavitelia minulý týždeň vyzvali veľkých exportérov, aby na domácom trhu predali časť svojich tržieb v zahraničných menách s cieľom pomôcť rubľu. Ruská národná mena oproti doláru od začiatku tohto roka oslabila o približne 45 %.Čo si o tom myslíte?