Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Gazprom
Ilustračné foto SITA/AP
12. júna 2014 12:35 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Gazprom predá podiely v plynárenských firmách v Litve

Ruský energetický gigant prijal návrh litovských štátnych firiem na kúpu jeho podielov v litovských spoločnostiach Lietuvos Dujos a Amber Grid pôsobiacich v oblasti plynárenskej infraštruktúry.

Ruský exportér plynu Gazprom sa rozhodol predať svoje podiely v litovskej plynárenskej spoločnosti Lietuvos Dujos a vo firme Amber Grid, ktorá pôsobí v oblasti distribúcie plynu, litovských štátnym spoločnostiam. Povedala to vo štvrtok hovorkyňa litovského premiéra Evelina Lazdauskieneová. Vedenie Gazpromu sa stretlo v stredu v Moskve, aby rozhodlo, či prijme návrh litovských štátnych firiem EPSO-G a Lietuvos Energija na kúpu týchto podielov. „Gazprom návrh prijal a rozhodol sa predať svoje podiely vo firmách Amber Grid a Lietuvos Dujos,“ uviedla hovorkyňa premiéra Algirdasa Butkeviciusa. Pred dvoma týždňami litovské štátne firmy kúpili aj akcie, ktoré v Amber Grid a Lietuvos Dujos vlastnil nemecký E.ON.

Podľa pravidiel Európskej únie pre trh s plynom, ktorých cieľom je zaručiť férovú hospodársku súťaž, firmy dodávajúce energiu nemôžu dominovať vo vlastníctve infraštruktúry. „Je to dobrá správa. Tento predaj znamená, že Litva a Gazprom začnú realizovať svoj obchod na komerčnej báze, a to nakoniec zlepší vzťahy medzi Litvou a Ruskom,“ povedal pre agentúru Reuters bývalý litovský minister energetiky Arvydas Sekmokas.

Gazprom vlastní v každej zo spoločností Lietuvos Dujos a Amber Grid 37,1-percentný podiel. Lietuvos Energija kupuje podiel v spoločnosti Lietuvos Dujos a EPSO-G získava podiel vo firme Amber Grid. Celková hodnota oboch transakcií je 140,8 mil. eur. Litovská vláda uviedla, že kúpa podielov od Gazpromu by nemala mať vplyv na dohodnuté ceny plynu do roku 2015.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame