Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Gazprom
Ilustračné foto SITA/AP
5. decembra 2013 11:58 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Gazprom ponúka ústupky v spore s Európskou komisiou

Európsky komisár pre hospodársku súťaž Joaquín Almunia označil rokovania s podpredsedom predstavenstva Gazpromu Alexandrom Medvedevom za konštruktívne, písomné návrhy má ruský plynárenský gigant predložiť v nasledujúcich dňoch.

Ruský plynárenský monopol Gazprom ponúkne Európskej komisii ústupky v snahe odvrátiť vyšetrovanie údajného zneužívania pozície na trhoch v strednej a východnej Európe. Informoval o tom v stredu európsky komisár pre hospodársku súťaž Joaquín Almunia. Ponuku podľa neho na rokovaniach v Bruseli predložil podpredseda predstavenstva Gazpromu Alexander Medvedev. „Bolo to konštruktívne stretnutie,“ uviedol Almunia s tým, že písomný návrh by mal Gazprom predložiť v nasledujúcich dňoch.

Európsky komisár pre hospodársku súťaž Joaquín Almunia v októbri uviedol, že komisia je pripravená obviniť ruský plynárenský monopol Gazprom zo zneužívania dominantnej pozície na trhu. Pokiaľ EK príde k záveru, že firma porušovala protimonopolnú legislatívu EÚ, môže jej vymerať pokutu až vo výške 14,3 mld. USD, čiže 10 % jej vlaňajších tržieb. Komisia začala vyšetrovať Gazprom pred vyše rokom. Podľa nej existuje podozrenie, že najväčší svetový producent plynu bráni spriechodneniu tokov plynu medzi členskými krajinami EÚ a ich snahe o diverzifikáciu zdrojov dodávok. Gazprom tiež čelí podozreniu, že krajinám účtuje neférové ceny plynu, keď ich viaže na svetové ceny ropy. Vyšetrovanie podľa skorších vyjadrení komisie zahŕňa Estónsko, Lotyšsko, Litvu, Poľsko, Českú republiku, Slovensko, Maďarsko a Bulharsko.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame